1

Tema: Da li kupac, pri kupovini prvog stana, plaća PDV?

Pitanje:
Da li kupac, pri kupovini prvog stana, plaća PDV a tek kasnije (kada?) ima pravo na povraćaj tog iznosa ili ga uopšte ne plaća?

Odgovor:
Pri kupovini prvog stana za kupovinu novoizgradjenih stanova se plaća PDV, koji se kasnije vraća (trebalo bi u nekoliko narednih meseci). Ukoliko se kupuju stanovi koji ne pripadaju novogradnji, PDV se ne plaća.
Napomena: PDV se ne plaća za 40 kvadratnih metara za kupca i po 15 kvadratnih metara za svakog člana njegove porodice. Ukoliko se uzima stan veličine veće od zbira navedenih kvadratura, za ostale kvadrate plaća se regularan porez.

2

Odgovor: Da li kupac, pri kupovini prvog stana, plaća PDV?

Da li to znaci da kupovinom stana koji nije u novogradnji ne placam porez?Sta je to porez na prenos apsolutnih prava i ukoliko je prodavac toga oslobodjen da li to na mene kao kupca prvog stana moze lose da se odrazi?

3

Slađani:
Ne plaća se porez za kupovinu stanova koji nisu u novogradnji.ž
Prenos apsolutnih prava plaća kupac ili prodavac u zavisnosti od njihovog dogovora. Ukoliko je prodavac toga oslobođen (mada nisam čuo za takav slučaj), nema razloga da loše utiče na Vas, obzirom da taj porez ne bi bio ni plaćen.

4

U kojem slucaju je prodavac oslobodjen placanja poreza na prenos apsolutnih prava?

5

Imam pitanje za nekog ko je vec uspeo da izvrsi povracaj PDV -a.
U slucaju da imam sklopljen predugovor sa investitorom na 40% vrednosti stana, uredno overen u sudu posto je stan u izgradnji, i da od banke dobijem ostalih 60%, gde se kao moje ucesce navodi onih 40% iz predugovora, koliko meni drzava vraca od PDV-a? Ovo pitam zato sto sam cuo price da se PDV vraca samo za onu sumu koju investitor prikaze na fisklanom racunu?
Ja nikakav fiskalni racun nisam dobio jer je investitor privatno lice tako da me sada interesuje da li cu moci da ostvarim povrat PDV-a na punu cenu stana ili samo na onih 60% koje banka isplacuje na racun investitora?

Pozdrav,
Dusan

6

Pravo na povracaj PDV se ostvaruje na osnovu overenog ugovora o kupoprodaji na kome je navedeno koju cenu si platio za taj stan i pri tom taj iznos mora biti jasno rasclanjen na 3 iznosa da bi bilo moguce vracanje PDV i to
Iznos bez PDV + PDV = Iznos sa PDV

Ukoliko se jasno ne navede mislim da nije moguce ostvariti povracaj PDV.

7

Ako sam stan kupio od podizvođača, koji je taj stan u novoizgradnji dobio kompezaciojom za svoje usluge od investitora, pri tome prodao i u računu iskazao PDV.
Imam li pravo na povraćaj PDV-a kao kupac prvog stana ili je to drugi promet i podleže oslobođenje od poreza na apsolutna prava?

Pozdrav
Maksa

8

Zakon ukida porez od 2,5 odsto za kupovinu prvog stana od prethodnog vlasnika, odnosno u staroj zgradi, dok će osam odsto PDV vlasnicima prvog stana u novogradnji država kasnije refundirati. Naime, investitori koji prave zgradu sa više stanova plaćaju PDV od osam odsto državi prilikom gradnje zgrade, ali u taj PDV ugrađuju cenu novih stanova, zbog čega će vlasnicima novih stanova, kojima je to ujedno i prvi stan, država refundirati PDV. Takođe, po novom zakonu, ukoliko neko kupi stan u novogradnji, bez obzira na to da li mu je to prvi, drugi ili deseti stan, potpuno se oslobađa poreza od 2,5 odsto.
Međutim, ukoliko mu je to drugi stan, ne može mu se naknadno refundirati PDV od osam odsto.
U praksi to znači da na potpuno ukidanje poreza imaju pravo samci koji kupuju stan do 40 kvadrata, a za svaki kvadrat preko plaćaju porez od 2,5 odsto ukoliko je reč o već korišćenom stanu. Na primer, ukoliko neko kupi stan u staroj zgradi od 42 kvadrata po ceni od 42.000 evra, platiće porez na dve hiljade evra, koji iznosi 50 evra. Takođe, ukoliko je reč o novom stanu, ukida se PDV od osam odsto na 40 kvadrata, pa tako ukoliko je stan od 40 kvadrata koštao 40.000 evra i kupac stana toliko platio investitoru, država kupcu mora da refundira 3.200 evra. Dodatna pogodnost je i u tome što ako je u pitanju prvi stan, državi ne mora da plati porez od 2,5 odsto.
Prema zakonu, ukoliko bračni par kupuje stan, pravo na oslobađanje poreza imaju do 40 kvadrata plus 15 kvadrata po još jednom članu porodice. To znači da dvočlana porodica može da kupi prvi stan bez poreza do 55 kvadrata, tročlana do 70, a četvoročlana do 85 kvadrata.

9

Da li postoji rok do kada morate predati zahtev za povracaj PDV-a i ako postoji, koji je rok? Unpared hvala.

10

pre je bio rok deset ddana od overe ugovora u sudu, ali sada rok ne postoji-mada bih ja na tvom mestu podneo sto pre da se nasi ministri i ovi u vladi ne predomisle i oko tog povracaja PDV-a pa ga ukinu (mada nisam cuo nista o tome ali ko zna, kod nas ima svega)

11

Izgubljen napisao:

Imam pitanje za nekog ko je vec uspeo da izvrsi povracaj PDV -a.
U slucaju da imam sklopljen predugovor sa investitorom na 40% vrednosti stana, uredno overen u sudu posto je stan u izgradnji, i da od banke dobijem ostalih 60%, gde se kao moje ucesce navodi onih 40% iz predugovora, koliko meni drzava vraca od PDV-a? Ovo pitam zato sto sam cuo price da se PDV vraca samo za onu sumu koju investitor prikaze na fisklanom racunu?
Ja nikakav fiskalni racun nisam dobio jer je investitor privatno lice tako da me sada interesuje da li cu moci da ostvarim povrat PDV-a na punu cenu stana ili samo na onih 60% koje banka isplacuje na racun investitora?

Pozdrav,
Dusan

Ako je investitor fizicko lice onda bi trebalo da se tada placa porez na apsolutna prava i tu imas pravo na oslobadjanje od placanja poreza na apsolutna prava , a ako ti stan prodaje pravno lice ili preduzetnik koji je u PDV-u pa je u stan uracunat PDV tada imas pravo na povracaj PDV-a. Inace pri isplati stana sa PDV-om bi trebalo da dobijes PDV racun na ukupan iznos stana (znaci i tvojih 40% i bancinih 60% treba biti prikazano na PDV racunu)i na racunu treba biti navedeno posebno cena stana, pdv i ukupan iznos. Takodje su meni trazili da se u opisu racuna  navede stan koji se kupuje (mesto,ulicai broj,broj stana ) i da na racunu postoji stavka datuma prometa dobabra, tj. datum kada je ugovor o kupoprodaji overen u sudu (-to sve naravno ako uopste kupujes stan sa pdv-om).

Poslednja promena od ralepop (04-11-2008 01:25:27)

12

JelenaTD napisao:

Zakon ukida porez od 2,5 odsto za kupovinu prvog stana od prethodnog vlasnika, odnosno u staroj zgradi, dok će osam odsto PDV vlasnicima prvog stana u novogradnji država kasnije refundirati. Naime, investitori koji prave zgradu sa više stanova plaćaju PDV od osam odsto državi prilikom gradnje zgrade, ali u taj PDV ugrađuju cenu novih stanova, zbog čega će vlasnicima novih stanova, kojima je to ujedno i prvi stan, država refundirati PDV. Takođe, po novom zakonu, ukoliko neko kupi stan u novogradnji, bez obzira na to da li mu je to prvi, drugi ili deseti stan, potpuno se oslobađa poreza od 2,5 odsto.
Međutim, ukoliko mu je to drugi stan, ne može mu se naknadno refundirati PDV od osam odsto.
U praksi to znači da na potpuno ukidanje poreza imaju pravo samci koji kupuju stan do 40 kvadrata, a za svaki kvadrat preko plaćaju porez od 2,5 odsto ukoliko je reč o već korišćenom stanu. Na primer, ukoliko neko kupi stan u staroj zgradi od 42 kvadrata po ceni od 42.000 evra, platiće porez na dve hiljade evra, koji iznosi 50 evra. Takođe, ukoliko je reč o novom stanu, ukida se PDV od osam odsto na 40 kvadrata, pa tako ukoliko je stan od 40 kvadrata koštao 40.000 evra i kupac stana toliko platio investitoru, država kupcu mora da refundira 3.200 evra. Dodatna pogodnost je i u tome što ako je u pitanju prvi stan, državi ne mora da plati porez od 2,5 odsto.
Prema zakonu, ukoliko bračni par kupuje stan, pravo na oslobađanje poreza imaju do 40 kvadrata plus 15 kvadrata po još jednom članu porodice. To znači da dvočlana porodica može da kupi prvi stan bez poreza do 55 kvadrata, tročlana do 70, a četvoročlana do 85 kvadrata.

Ovo se odnosi samo na zadnju recenicu.....Tacno je da ako bracni par kupuje stan moze da ima pravo na 55 m2, ali samo pod uslovom da jedan clan kupuje stan i da drugog prijavi kao clana domacinstva ( i naravno da oboje nisu imali nepokretnost u vlasnistvu -valjda od jula 2006 godine), u slucaju da bracni par kupuje stan po pola onda imaju pravo na povracaj po 20m2 znaci njih dvoje imaju pravo na povracaj PDV-a do 40m2 i za svakog novog clana  15m2. ( naravno iz ovoga proizilazi da je bolje da jedan kupi stan a da drugog prijavi kao clana domacinstva)

13

ralepop napisao:

Ovo se odnosi samo na zadnju recenicu.....Tacno je da ako bracni par kupuje stan moze da ima pravo na 55 m2, ali samo pod uslovom da jedan clan kupuje stan i da drugog prijavi kao clana domacinstva ( i naravno da oboje nisu imali nepokretnost u vlasnistvu -valjda od jula 2006 godine), u slucaju da bracni par kupuje stan po pola onda imaju pravo na povracaj po 20m2 znaci njih dvoje imaju pravo na povracaj PDV-a do 40m2 i za svakog novog clana  15m2. ( naravno iz ovoga proizilazi da je bolje da jedan kupi stan a da drugog prijavi kao clana domacinstva)

Da li je ovo sigurno tacno da ukoliko bracni par kupuje stan po pola da onda imaju pravo na povracaj po 20m2?
Nigde vise ne mogu da pronadjem tu informaciju ...

Hvala unapred!

14

savat napisao:
ralepop napisao:

Da li je ovo sigurno tacno da ukoliko bracni par kupuje stan po pola da onda imaju pravo na povracaj po 20m2?
Nigde vise ne mogu da pronadjem tu informaciju ...

Hvala unapred!

... ja mislim da sam tu pogresio ... izgleda da ako se kupi stan po pola svaki clan dobija po 20m2 ali moze da prijavi ovog drugog clana kao clana domacinstva i suprotno .. pa mu to to skoro izadje na isto (35m2 po clanu) , ali je ipak najbolje raspitati se u poreskoj upravi (i ja sam postao zbunjen od tih tumacenja)..poslao sam ovaj odgovor cim sam procitao vase pitanje a ja cu se sutra raspitati pa saljem odgovor

15

Zdravo svima,

Imam 2 pitanja u vezi povracaja poreza:

Kupio sam stan u novogradnji, useljiv je od 1. septembra, medjutim kada sam trebao da trazim povracaj poreza u Energoprojektu (kod njih sam kupio stan) su mi rekli da oni jos nisu regulisali sve sto je trebalo i da niko iz nase zgrade jos uvek ne moze da trazi povracaj, i to traje i dalje. Dobio sam od njih onaj papir na kojem stoji koliki je iznos pdv-a, imam sada svu potrebnu dokumentaciju, ali nista ne predajem jer su mi oni rekli da ce me u toj poreskoj tj. tamo gde to predajem vratiti nazad jer Energoprojekt nije regulisao jos uvek to sto je trebalo. Zanima me do kada moze ovo ovako da potraje i da li ja stvarno moram njih da cekam kao sto mi kazu?

A sto se tice drugog pitanja, kupio sam stan sam, tj. na svoje ime, medjutim verenica i ja se vencavamo ovih dana pa me zanima, posto cu ovaj zahtev za povracaj ocigledno moci da predam tek mozda krajem januara ili u februaru, da li sada ja imam pravo da trazim povracaj i za nju tj. za jos dodatnih 15 kvadrata?

E da imam i trece, meni i dalje stoji u licnoj karti da sam prijavljen u Zemunu gde sam ziveo do nedavno, jer smo se tek nedavno uselili, tu sam u opstini i izvadio potvrdu u poreskoj koja im je trebala valjda kao dokaz da nisam ranije kupovao stan, pa me zanima da li ja treba pre podnosenja zahteva da se prijavim na ovoj novoj adresi, i buduca supruga sa mnom, posto sam video negde da adresa na kopijama licne karte treba da nam je ista a to trenutno nije. Da li mi uopste mozemo da se prijavimo vec sada na toj adresi i da li onda moram ponovo da vadim ovu potvrdu u poreskoj, ali sada na Novom Beogradu(tu nam je novi stan)?

Poslednja promena od Batistuta86 (22-12-2008 10:10:17)

16

moj je savet da odete u poresku upravu i da pitate,a sto se tice regulisanja PDV-a od strane firme- koliko sam ja procitao na sajtu poreske uprave onaj ko trazi povracaj PDV-a mora da podnese dokaze da je isplatio stan sa PDV-om (racun, priznanice o uplati, potvrdu da je isplatio cenu stana sa PDV-om), a to sto firma nije uplatila PDV to nas kao stranaka ne bi trebalo da se tice(ne mogu da udjem u prodavnicu i kada kupim hleb da nalozim prodavcu da novac od mog hleba uplati na racun - jer je to ispravno) to je stvar poreske uprave, pa neka ga kontrolise, kaznjava itd. ...  a mi kao fizicka lica smo odradili svoje -platili i podneli dokaze o tome!!!

17

zdravo svima, trenutno smo u potrazi za stanom, pa se pitam da li da trazim subvenciju, koliko se ceka i koja je verovatnoca da cemo je dobiti?

18

E, kako sam pre neki dan prošao kroz proceduru predaje zahteva za povraćaj poreza, mogu da vam opišem šta vas čeka i šta treba da pripremite od dokumenata... smile

Potrebni su vam:
1. Overena (!!?!???!?!?!) kopija vaše lične karte
1a. U slučaju da imate novu ličnu kartu (kao što je mene snašlo sad ) potvrdu od MUPa o boravištu. Ovo se traži zato što poreska uprava nema čitače novih ličnih karata
2. Originalni izvod iz MKR (aka krštenica)
3. Originalni izvod iz MKD (aka državljanstvo)
4. Overena kopija ugovora o kupoprodaji nepokretnosti/stana
5. Potvrda (original ili overena kopija) o izmerenju svih obaveza prema prodavcu nepokretnosti/stana
6. Avansni račun (original ili overena kopija) o uplati avansa/kompletnog iznosa koji ste dužni prodavcu nepokretnosti/stana
7. Potvrda nadležne (po vašoj opštini boravišta) Poreske uprave o tome da vas ne terete za porez na imovinu
8. Zahtev (obrazac RFN) za povraćaj PDVa
9. Izjava kupca prvog stana (obrazac IKPS-PPAP) koja je overena ISKLJUÈIVO u sudu (i popunjena isključivo plavom hemijskom olovkom !?!?!???!?)
10. Kopija vaše "kartice tekućeg računa" na koju će poreska uprava uplatiti iznos povraćaja PDVa

Znajte da se za sve ove overe kopija, potvrda i izvode OSIM sudske overe izjave NE plaćaju nikakve takse za overu i izdavanje, a sudska overa košta oko 90 dinara.

Poreska uprava radi sa strankama od 0800 do 1400 (osim petkom kada ne rade u kancelariji nego na terenu).

Savetujem vam da kada predajete zahtev ne predajete originalna dokumenta nego isključivo kopije. smile

Odgovor poreske uprave na vaš zahtev se očekuje u roku od 30 dana od predaje zahteva za povraćaj PDVa, a isplata na vaš račun (u slučaju da vam je povraćaj odobren) je u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja o povraćaju PDVa.

Srećno! wink

Poslednja promena od nenad78 (17-02-2009 14:20:41)

19

Stig`o odgovor od poreske uprave (sa dve nedelje zakašnjenja)! smile smile smile

20

Suizvodjac radova, za svoj rad, je dobio od investitora stanove.
1. Ako kupujem stan od suizvodjaca u tom slucaju da li imam pravo na povracaj PDV,ako mi je prvi stan...?
2. Da li u tom slucaju od suizvodjaca treba da zahtevam pored potpisanog ugovora i neki dodatni PDV racun?
3. Da li u kupoprodajnom ugovoru treba da stoji ukupan iznos, ili iznos bez PDV, ili ukupan iznos rasclanjen na iznos+PDV

Ako neko zna, Hvala

21

Pitanje: Da li imam provo povrata PDV-a ako kupujem stan od investitora koji gradi zgrdu kao fizicko lice?

22

dslavuj, prema onome što sam čuo od ljudi koji su kupovali stanove od fizičkih lica - NE. Ovo je 99% tačna informacija, ali ne uzimaj zdravo za gotovo, proveri još negde...ili možda dobiješ još neki odgovor ovde...

23

Pitanje:

Da li se placa porez za prenos apsolutnih prava ako mi je prvi stan?
Unapred Hvala.

24

Pitanje:

Imam vec jedan stan na svoje ime a kada sam ga kupio, zakon o povracaju PDV za prvi stan nije donesen.
Sada hocu da kupin drugi stan koji ce biti na ime supruge. Da li u ovom slucaju mozemo ostavriti povracaj PDV-a?
Cekamo brz odgovor zato sto planiramo da kupimo stan uskoro.

Unapred zahvalan

25

Kupujem stan od investitira 77,59 m2 cena 55,865 e. Nasa porodica ima dva clana, supruga koji kupuje stan i mene. Interesuje me povrat PDVa, kako i koliko kvadrata i prenos apsolutnih prava- dali nesto placam i koliko? Unapred hvala