1

Tema: Stambeni kredit sa subvencijom drzave OBUSTAVLJENI!!!

Pozdrav svima,

ja spadam u grupu (ne)srecnika koji su trenutno u procesu dobijanja stambenog kredita sa subvencijom drzave. Pored ogromnih peripetija na koje sam naisao (trazenje stana, prikupljanje dokumenta, izvodi, overe u sudu...) zavrsio sam svu papirologiju sto se tice banke i poslednji korak je slanje mog zahteva nacionalnoj koroporaciji za osiguranje stambenih kredita,ali od 14.3 iz tehnickih razloga vise ne primaju zahteve.

Kada sam ih nazvao rekli su mi da sve stranice na njihovom portalu rade izuzev bas te za subvencionirane kredite. Ja kao programer po struci znam da ma kakav problem bio nemoguce da im treba 10 dana da to rese tako da sumnjma da nije u pitanju nesto drugo (izbori???). Polako pocinje da me hvata panika jer na predugovoru je morao da se stavi krajnji rok za isplatu kredita, taj datum se opasno priblizava a ja ne znam da li ce oni poceti da primaju zahteve u opste i kada.

Mislim da ova tema bi bila zanimljiva sirem auditorijumu i bio bih zahvalan ako neko ovo vidi iz redakcije Kamatice i napise tekst o ovo me.

Unapre hvala

2

Odgovor: Stambeni kredit sa subvencijom drzave OBUSTAVLJENI!!!

Prema informacijama koje smo dobili od pojedinih banaka, subvencionisani stambeni krediti nisu zvanično stopirani, ali su njihovo odobravanje i prijem zahteva zamrznuti, jer nadležno ministarstvo u Vladi ne daje odobrenja za isplatu istih.

3

Pa šta je u pitanju softverski problem ili naređenje ministarstav ?

4

"Informacija da je došlo do obustave je delimično tačna. Nije nestalo novca, problemi su tehničke prirode. Mi smo prešli na sistem podnošenja zahteva putem portala. Imamo nekih tehničkih problema s tim u vezi. Instalirali smo dodatne kapacitete za prijem tih zahteva i ja mogu da potvrdim da ćemo možda i pre 1. aprila nastaviti sa odobravanjem kredita uz subvenciju države", kaže Direktor NKOSK.

On kaže da se nada da se neće ponoviti situacija u kojoj j e zbog privremenog finansiranja države za vreme prošlogodišnje tehničke Vlade probijen budžet Nacionalne korporacije, a subvencionisani krediti obustavljani.

Vreme će pokazati....

5

Ovako pocinju moji problemi. Pre godinu dana odlucili smo zena i ja da izgradimo montaznu kucu. Kupili smo plac, sredili sve papire, nasli izvodjaca radova i krenuli u potragu za stambenim kreditom. Neke banke nisu davale kredite za montazne kuce, neke su otpale u startu i ostalo je nekoliko banaka u uzem izboru. Krenuli smo sa jednom bankom dosli do negde i bilo je nekih problema. Otisli smo u KBC banku, ispricali sve sto se desilo u prethodoj banci, rekli sta nam treba, sve pojedinosti smo izneli, i rekli su nema problema. Najpre nam je receno da zena moze da podigne kredit na 25 000 eura, rekli su nam da je kod njih hipoteka 1:1, rekli su nam da ce sve to ici jako brzo. Medjutim posle 15 dana rekli su nam da ne moze kredit na 25 000 vec bi mogao na 23 000, u redu pristali smo i na to. Posle desetak dana su nas zvali i rekli da ne moze ni 23 000 vec 19 000, razlozi su bili da ne moze hipoteka da bude 1:1, presli smo i preko toga jer nam je kredit bio potreban i hteli smo da sto pre krenemo sa kucom. Posle nekih desetak dana opet poziv i obavestenje da ne mozemo ni 19 000 vec samo 14 000 to je vec bilo previse, a razlog koji su nama rekli da iznos kredita moze biti samo 50% od procenjene vrednosti postojece kuce na koju se stavlja hipoteka zato sto se ta kuca nalazi u nekom tamo selu. Zaboravio sam da kazem da se ovo sve desava u Nisu. Pozovem ja njihovu centralu u BG, pricam sa jednim, pa sa drugim i stignem do jedne zene koja me je lepo saslusala i rekla da ce se javiti za nekih desetak dana i da ona misli da ce sve biti u redu. Kaze kako nisu mogli da nam daju takvo objasnjenje u Nisu. Zena tog istog dana ode do banke i tamo svi smrknuti, zvali su ih iz Beograda i rekli im sta su imali. Tog istog dana direktor filijale u Nisu prima moju zenu i kaze joj kako nismo morali da zovem Beograd i da smo mogli sve da se dogovorimo sa njim. Proslo je jos desetak dana, zakazao nam je sastanak i rekao da ce sve biti reseno. Iz Beograda vise niko nije zvao da kaze sta se desava, kao da su zaboravili. Na tom sastanku direktor kaze nama da mi uzmemo taj kredit od 14 000 a da ce nam oni kad se montazna kuca stavi pod krov izdati jos jedan na 5 000 eura. Izvodjac radova se slozio sa tim, mi takodje i sve to je uslo u proceduru. Rekao je za dve nedelje ce biti. Posle dve nedelje ja zovem banku, predstavljam se i trazim direktora posto je on na sebe preuzeo odgovornost resavanja naseg kredita, sekretarica kaze da nije tu. Zovem kasnije i malo kasnije i pet puta zovem ili je izasao, ili ima sastana i uvek neki izgovor. Poslednji put ostavim broj telefona da se direktor javi meni. Nista od toga naravno. U redu i to. Zovem ja drugi dan isto tako, pet puta on nije tu, ostavim broj i opet nista. Treci dan zovem i vise ni ne znaju sta da mi kazu, te jeste tu, te sacekajte, pozovite kasnije, a kasnije se niko vise ni ne javlja. Pozove moja zena sutradan i oni njoj lepo kazu da ne mogu da nam odobre onako kako smo se dogovorili vec mogu 17 000 eura i to ako euro ne skoci, jer sad se nesto promenilo i visina rate mora biti 40% njene plate a ne kao do sada. KBC banka je najgora banka na svetu, lazi, lazi, lazi... i tome nema kraja. Pokusacu da ovaj tekst sto sam napisao postavim na sto vise foruma, posaljem na sto vise adresa ministara, politicara, novinara i svakoga koga se setim. Covek poludi, jednostavno mi smo budale koje moze kako ko hoce da maltretira. Voleo sam ovu zemlju ali svakog dana na svakom koraku shvatam da je ovo mozda i najgora drzava. Papire ne mozes da sredis nikada, niko ne zna da te uputi na pravu adresu, pomesaju papire, daju mi pogresne, predas nesto ono stoji mesecima, pozoves oni zaboravili, katastrofa. Da mogu ovog trena bih otisao iz ove zemlje i nikada se ne bih vratio. Pokusao sam ovo da skratim koliko sam mogao, ovo je najkrace, ima tu jos milion detalja koje sam preskocio. Vazno je samo da znate da je KBC najgora banka na svetu.

6

zdravo svima,
da li neko moze da mi pomogne (znam da je odluka samo moja), vec koristim , tj otplacujem stambeni kredit u CHF, i banka mi je ponudila da se otplata dalje vrsi u EUR, bez ikakvih troskova prelaska sa CHF valute.
Sta mislite o tome i kakava su Vasa iskustva.
pozdrav.

Poslednja promena od sasaza (22-02-2009 18:36:21)

7

Za "obicnog coveka":
Sad si me bas jako uplasio. Upravo sam u procesu dobijanja kredita kod KBC banke, tacnije, do sada sam tako mislila. Takodje mi stalno nesto odugovlace, ne javljaju se, prebacuju s jednih na druge odgovornost itd. itd. To traje vec 3 meseca, a ja mislila zbog krize. Sutra ujutru odmah idem da trazim nazad papire i idem u drugu banku. Hvala ti sto si svoje iskustvo podelio s nama. Sad znas da si barem jednoj porodici pomogao - mojoj.
Pozdrav