1

Tema: PDV i porez na prenos apsolutnih prava

Može li neko da mi objasni koja je razlika između ova dva poreza i šta je potrebno da bi ostvario povraćaj PDV i izbegao plaćanje poreza na prenos prava?

Kupujem nekretninu koja je u izgradnji, potpisao sam predugovor i kaparisao stan ali nisam još realizovao kredit. Trenutno živim u stanu sa majkom (nisam oženjen) koji se još uvek vodi na ime oca, kažem još uvek iz razloga što je ugovorom o poklonu 2001 otac prepisao stan na sestru i mene (ugovorom majka ima pravo stanovanja do kraja života), ali promena vlasništva nije izvršena u katastru za nepokretnosti.
Molim Vas za savet i objašnjenje!

2

Odgovor: PDV i porez na prenos apsolutnih prava

Da li moze jedna banka biti prelaz za primanje plate tj. uzela bih stambeni kredit u banci koja nema ekspozituru u mom gradu a posto je uslov da kod njih imam tekuci moze li to nekako da se odradi? Ako moze koliko bih placala prelaznoj banci za uslugu? I ako osoba promeni prebivaliste,zaposli se u drugom gradu a ima stambeni kredit moze li u drugoj ekspozituri iste banke kad prebaci platu da bez problema nastavi sa otplatom kredita? Da li je bitno da se bude u istoj ekspozituri ili je bitna iskljucivo banka?

3

PDV se plaća pri kupoprodaji nekretnine, a porez na prenos se plaća pri promeni vlasnika, dakle, nije moguće izbeći ga.
Kada je u pitanju primanje plate, ne postoji kategorija posredničke banke, ali svaka banka može odigrati ulogu koja je Vama potrebna. Dakle, podizanje novca sa tekućeg računa je moguće, ali se naplaćuju provizije, uglavnom od 0,5 do 3% u drugoj banci, koja obavlja uslugu. Delimično rešenje je debitna kartica kojom možete vršiti plaćanja i podizati novac sa bankomata drugih banaka, uz nešto manju proviziju od podizanja novca sa šaltera druge banke.

4

bozam napisao:

Može li neko da mi objasni koja je razlika između ova dva poreza i šta je potrebno da bi ostvario povraćaj PDV i izbegao plaćanje poreza na prenos prava?

Kupujem nekretninu koja je u izgradnji, potpisao sam predugovor i kaparisao stan ali nisam još realizovao kredit. Trenutno živim u stanu sa majkom (nisam oženjen) koji se još uvek vodi na ime oca, kažem još uvek iz razloga što je ugovorom o poklonu 2001 otac prepisao stan na sestru i mene (ugovorom majka ima pravo stanovanja do kraja života), ali promena vlasništva nije izvršena u katastru za nepokretnosti.
Molim Vas za savet i objašnjenje!

Porez na prenos aps.prava se placa iskljucivo kod kupovine starih stanova, dok se PDV placa iskljucivo kod novogradnje. PPAP placa prodavac stana, sem ako u kupoprodajnom ugovoru nije drugacije naglaseno (uglavnom jeste drugacije i onda to zovu supsidiarno-solidarni obveznik, tj solidarises se sa prodavcem da ti platis). Posto imas imovinu u vlasnistvu (dovoljno je sto imas taj ugovor o poklonu) onda nemas prava na umanjenje osnovice za PPAP (na 40m2 kupac prvog stana ne placa taj porez). Isto tako ti je i sa PDV, jer si vlasnik na osnovu ugovora o poklonu) Mislim da cak ako nisi trebas platiti i poraz na poklon, ako to neko vec nije ucinio. Boje bi bilo da je otac ostavio to majci, jer bi u svakom slucaju to ostalo vama dvoma, a ti bi imao prava na umanjenje osnovice za PPAP i refundiranje PDV. Da, PDV placas u svakm slucaju, pa ti posle drzava na osnovu zahteva refundira.

5

Nasla sam stan i odredila banku.Cekam jos procenu i procedura sa bankom  je gotova.U pitanju je bancin kredit.Ako stan kosta 36000 evra  koliko treba da iznosi procena da bi LTV ratio bio povoljan po mene? To mi je  prva nekretnina tj. bicu prvi vlasnik,u pitanju je stara gradnja i stan od 65 kv.,uknjizenih pa mi recite sta me sve ceka i nasta sve da obratim paznju kada dobijem kredit od banke. Mislim na PPAP,prijavljivanje,mislim uopsteno na svu proceduru.Nebih zelela da nesto propustim.Unapred hvala.

6

sladjana napisao:

Nasla sam stan i odredila banku.Cekam jos procenu i procedura sa bankom  je gotova.U pitanju je bancin kredit.Ako stan kosta 36000 evra  koliko treba da iznosi procena da bi LTV ratio bio povoljan po mene? To mi je  prva nekretnina tj. bicu prvi vlasnik,u pitanju je stara gradnja i stan od 65 kv.,uknjizenih pa mi recite sta me sve ceka i nasta sve da obratim paznju kada dobijem kredit od banke. Mislim na PPAP,prijavljivanje,mislim uopsteno na svu proceduru.Nebih zelela da nesto propustim.Unapred hvala.

Sladjana, procitaj ono sto sam pisao u prethodnom mom pisniju. (u vezi sa PDV i PPAP) Posto kupujes stari stan, obrati paznju na isplacen info stan (ako si u BG), jer duznistvo se prenosi na novog vlasnika, jer ostaje uz stan.
Procedura za PPAP je takva da, u zavisnosi od opstine, odn. poreske uprave na toj opstini treba sakupiti odredjene paprire i obraasce. Ja sam na PALILULI, tu mi cak nisu ni trebali svi ti papiri. Najbitnije je uverenje da niste poreski obveznik nijedne nepokretnosti, odn. da niste imali do sada oslobadjanja od PDV, to se vadi u opstini, upravi za javne prihode. I bitno je da dokazete kako je prethodni vlasnik dosao do stana, kupoprodajni ugovor koji je on potpisao sa onim od koga je on kupio stan. I ako budete dovoljno fini mozete dobiti resenje o oslobadjanju za ola sata, a ako nemate srece da je poreski cinovnik raspolozan mozete cekati i mesec dana i vise (moj je bio prvi slucaj). To oko PPAP je najmanji problem, meni je veci bio da promenim prebivaliste , jer sam cekao 3 i po sata.
Pitaj slobodno ako ima nesto sto nije jasno, ili ako nesto nisam objasnio. Najbolje na mail.

Poslednja promena od MadMaxx (16-07-2008 09:54:58)

7

MadMaxxu,pisala sam Vam ali adresa nije o.k. Pise da vec neko vreme nije u upotrebi.Imate li drugi meil?

8

Molio bih za informaciju o nacinu placanja poreza za prenos apsolutnih prava, prilikom zamene stanova (40 i 55 m^2) izmedju srodnika (majka, cerka, zet i sl.)
Najlepsa hvala, M. Tasic

9

Dobio sam rešenje za porez na prenos apsolutnih prava, pa me interesuje da li postoji mogućnost da se pomenuti porez plati u dve ili tri rate, i kome da se obratim sa molbom za takav način plaćanja?

10

Pitanje:

Da li se placa porez za prenos apsolutnih prava ako mi je prvi stan?
Unapred Hvala

11

Kupujem stan od investitira 77,59 m2 cena 55,865 e. Nasa porodica ima dva clana, supruga koji kupuje stan i mene. Interesuje me povrat PDVa, kako i koliko kvadrata i prenos apsolutnih prava- dali nesto placam i koliko? Unapred hvala

12

Ako je novogradnja, placa se PDV u iznosu od 8%
Ako je vec postojeci stan, placa se porez na prenos apsolutnih prava, ako se ne varam, u iznosu od 2,5%
Dakle, placa se ili jedan ili drugi porez.

Povracaj se vrsi, u oba slucaja, na 40 m2 za vlasnika i po 15 m2 za svakog clana domacinstva.
Pod uslovom da je u pitanju prvo vlasnistvo/suvlasnistvo nad nekretninom.

13

Ako se vencavam 6 meseci posle kupovine stana pa tek tad podnesem zahtev za oslobadjanje poreza na prenos prava da li mogu supruznika da stavim kao clana domacinstva pa da budem oslobodjen placanja poreza za 40+15 kvadrata?
Hvala unapred na odgovoru.
Pozdrav

14

Dobio sam stan od babatetke na osnovu Ugovora o dozivotnom izdrzavanju, prvi mi je stan, ali su mi u poreskoj upravi rekli da ne mogu da budem oslobodjen poreza iako mi je ovo prvi stan jer Ugovor o dozivotnom izdrzavanju nije vrsta kupo-prodaje. Stiglo mi je resenje na 150.000din, da li postoji nacin da budem oslobodjen ili barem da placam porez na rate, s obzirom da sam student i ne radim?

15

Koji porez je u pitanju? To nije PDV pa nema price o oslobadjanju PDV-a.
Ovo je verovatno porez na prenos apsolutnih prava? (nisam siguran ali mislim da to ne mozes da izbegnes)

16

2.5 posto je... mislim da je prenos apsolutnih prava, posto se time stan prevodi na moje ime. Hvala na odgovoru u svakom slucaju.

17

Jeste, to je PPAP. To ne moze nikako da se vrati ili oslobodi od placanja istog. Jedina dobra strana je sto se tu koristi procena poreske za vrednost stana koja je cesto niska naspram trzisne, tako da si (nadam se) dobro prosao.

18

Da li se kod procene vrednosti stana uzima u obzir i amortizacija istog ,kao kod obracuna redovnog poreza?

19

Da. Ali opet, ova procena vazi samo u slucaju prenosa BEZ naknade. Ako je ugovorena vrednost, nema procene vec ugovorena vrednost se koristi (osim ako ne procene da je to malo pa rebnu procenu da je veca vrednost).

Poslednja promena od Deja (28-09-2011 22:08:28)

20

Pozdrav!
Kupio sam stan i imam pravo na povracaj PDV-a, zanima me da li postoji rok do kada se treba podneti potrebna dokumentacija za povracaj PDV-a?
hvala unapred!

21

Kupio sam stan u susvojini,da li neko zna da li se poresko oslobodjenje isto ide do 40 kvadrata ili se i ono deli na pola zbog vlasnistva na nekretnini od 5o posto?

22

Gleda se kvadratura, ne %.

23

Pozdrav svima,

Molim vas za pomoc. Kupila sam stan, novogradnja, kreditom banke, prilikom pokusaja da prenesem stan na svoje ime trazen je pecat od strane poreske uprave da sam oslobodjena poreza na prenos apsolutnih prava, posto je u pitanju kupovina prvog stana. U medjuvremenu od poreske uprave dobijam Resenje u kojem pise da se moj Zahtev za oslobodjenje od ovog poreza po osnovu kupovine prvog stana odbija zbog toga sto je prodavac, inace fizicko lice, od maja meseca prosle godine presao u PDV sistem, a mi smo sklopili Ugovor u septembru prosle godine.

Na pitanje upuceno poreskoj upravi, kakve veze imam ja, kao kupac, s tim sto poreska uprava do dana danasnjeg nije uspela da naplati dugovanja koja ima prodavac prema njima i zbog cega nece da mi overe Ugovor, posto ja svakako ne podlezem porezu na prenos apsolutnih prava, a svoj porez na stan sam uredno platila, nisu znali da mi objasne. Receno mi je da ponovo podnesem zahtev i da cu ponovo dobiti isto resenje ili da jurim prodavca da napravimo aneks ugovora.

Sada smo dosli do toga da prenos vlasnistva stana koji smo kupili zavisi od prodavca koji prica svoju pricu tj kako on nije bio u PDVu, sto me ponovo ne zanima, mislim da nema nikakve veze sa mnom, vec je stvar iskljucivo izmedju njega i poreske uprave.

Ne znam sta da radim, da krenem i da tuzim sve redom?! Koja su uopste sad moja prava?

Molim vas za pomoc!!

Unapred hvala

24

Suprug i ja smo kupili stan u predgradnji 100m2. U nedoumici smo koliko ce nam novca trebati za sve poreze i taxe. Ja na svoje ime imam 27m2 (ugovor o poklonu, od oca) a on na svoje ime ima 62m2. Taj sta od 62m2 cemo prodati da bismo isplatili stan u novogradnji.
U ugovoru sa investitorom stoji da on placa porez od 8%. Novi stan se vodi na oboje.

Da li ja mogu da poklonim ocu 27m2 koje je on meni prepisao i da se oslobodim poreza ili se to ne vazi? ili jednostavno moram platiti porez na 50m2?
Da li ce suprug placati porez za svoju polovinu stana: prodace svojih 62m2 i po uknjizbi novogradnje upisati 50m2?

Koliko mi u stvari treba da platimo porez?

Veliko hvala!!

25

Imam veliki problem u vezi poreza na prenos apsolutnih prava, posto ispunjavam sve zakonske uslove za oslobadjanje od istog, naiso sam na problem u poreskoj upravi.....citiram....skupstina stanara kao pravno lice nije prenela (platila porez na ) apsoluta prava na poslednju plocu zgrade na kojoj je ivenstitor izvrsio nadogradnju, inace moj stan je u nadgradnji. Sve ovo po meni "nema veze sa zivotom" pa mi treba Vasa pomoc, mozda je i gresim i postoji li neko resenje za moj problem... Hvala unapred