1

Tema: Sta je 6m EURIBOR i kako izracunati kamatu na stambeni kredit?

Pozdrav!

Da li mi neko moze reci sta je 6m EURIBOR i kako izracunati kamatu na stambeni kredit uz subvencije drzave?

Na primer, Komercijalna Banka ima kamatnu stopu od 5.31 % + 6M EURIBOR!
Koliko na kraju izadje kamata na godisnjem nivou?

Hvala unapred!

2

Odgovor: Sta je 6m EURIBOR i kako izracunati kamatu na stambeni kredit?

http://www.euribor-rates.eu/euribor-rate-6-months.asp

Tu mozes videti kako se menjao. Nema pravila kako ce ici.. taj deo nazalost i ne mozes menjati, kao ni banka - uvek ce ga dodati.
Ako je kamata 4%+EURIBOR6M, a EURIBOR6M je recimo 2% onog dana kada banka uskladjuje EURIBOR, onda ti je kamata za sledecih 6 meseci 6% ukupno na deo na koji se placa kamata (u slucaju subvencionisanog kredita to je 75% vrednosti kredita, tj. onaj deo koji se dobija od banke)
Svaka banka uskladjuje EURIBOR u drugacije vreme, obicno 1.1/1.7 ili 1.3/1.9 - u svakom slucaju na 6 meseci se uskladjuje i uzima se vrednost EURIBOR-a 1. u tom mesecu.

Bash ti je visoka ta kamata od 5.31%+6MEURIBOR inace!

3

Ok ovo kontam sada, a kamatnu stopu sam izvukao sa liste koju momentalno vidim kod Komercijalne Banke

5.31 %
+
6M EURIBOR

Koliko bi realno trebalo da iznosi po novom?

Hvala puno na prethodnom odgovoru!!

4

Nema realno... svaka banka ima pravo da bira koju ce marzu da trazi/ponudi. Naravno, uz vece marze ozda 1000 gradjana u celoj Srbiji moze da uzme kredit, tako da ih realna situacija onemogucava da je ko zna koliko povecaju.
Po novom zakonu je bitno da ne smeju samovoljno da menjaju marzu, tj. ovaj deo od 5.31% sto si pomenuo ne smeju da povecavaju. EURIBOR ne zavisi od njih i taj deo se menja kako se menja...

Realno, trebas gledati kamate tipa 4%+EURIBOR ili nize... u zavisnosti od plate i posla mozda dobijes nizu mozda ne mozes ni tu. Znam ljude koji imaju kamate 1.9%+EURIBOR recimo, ali to je sada nemoguce dobiti (ako nemas veze veze i jos veza).
Prvo idi do banke gde najmanje zelis da dobijes kredit, pitaj koliko ti najnize (kamate/marze) nude. Onda idi dalje kroz banke i kazi, nudili su mi toliko i toliko, da li nudite manje? (neke ce ti verovatno ponuditi isto ali ne manje - pretpostavljam recimo da bi Intesa ponudila isto samo a ne manje).

5.31% za stambeni kredit ja nisam video u standardnim ponudama cak i kad se dodaju premije osiguranja i trange-frange... mislim, EKS bi jedva moga da izadje 5.31% + EURIBOR sada.

Imaj na umu samo da postoji krediti MARZA+EURIBOR3M kao i MARZA+EURIBOR6M! Mozda postoje i 1M/1Y (jednomesecni/godisnji EURIBOR).
MNOGO je bolje uzeti kredit gde je EURIBOR kraceg perioda, jer je on nizi, iako se on cesce menja.
Postoji naravno granica gde je bolje EURIBOR1M a gde EURIBOR3M recimo, jer moze marza biti veca uz EURIBOR1M - pogledaj te mogucnosti, stavi na papir i vidi sta je bolje trenutno.

5

Dejo puno hvala na odgovoru, cekam da banke daju ponude za ovogodisnje subvecije pa cemo videti sta i kako!

Pozdrav!!

6

I mene isto zanima kakve ce biti ponude za nove subvencionisane kredite.
Max. marza tu moze biti 4.5%+EURIBOR6M.

Malo je problem sto su skoro sve banke povukle konkretne podatke o kreditima, tj. nema nikakav reper o visini stopa koje nude trenutno.

7

pitaj gde hoces,ali bezi sto dalje od Alfa Banke!!!!!!Procitaj temu o ponderu pa ces se uveriti!

8

Interesantno... Meni rekose Komercijalna ili Alpha Bank!

Kada izlaze nove ponude kredita?

9

Srdjane, bar se u poslednjih par meseci pisalo i pricalo u medijima o mukama koje su svojim nekorektnim ponasanjem banke zadale korisnicima stambenih kredita. Ako ste propustili - pronadjite na netu, na raznim forumima, sajtovima i fb grupama.
Ljudi su generalno veoma slabo ekonomski edukovani i nisu ni svesni u sta se upustaju i kakve odredbe u bankarskim ugovorima potpisuju. Naravno, ne moraju i ne mogu svi da budu bankarski eksperti - zato postoje institucije, zakoni, drzava da ih zastiti. Medjutim, kod nas je u prethodnom periodu "drzava" malo zakazala.
Zbog toga je bitno da se pre ulaska u bilo kakav aranzman sa bankom jako dobro informisete i zatrazite savet strucnjaka i to nepristrasnih tj. poznanik bankar je ipak prvo bankar, pa tek onda poznanik smile ovo kazem jer imamo mnogo primera gde su ljudi "birali" i potpisivali odredjene (prilicno nepovoljne) ugovore o kreditu zato sto im je poznanik koji radi u toj banci sve brzo sredio i "zavrsio".
Ne zurite, dok cekate ponude imate vremena da se upoznate sa osnovnim pojmovima i malo da iscitate iskustva klijenata raznih banaka. Volje za to vidim da imate, sto je svakako za pohvalu. A kad se ponude pojave - onda ipak nekog strucnijeg kosultujte, bilo nekog Vaseg dobrog ekonomistu ili udruzenje gradjana koje se bavi ovim stvarima.

10

Da li neko zna kako ALPHA banka racuna EURIBOR. Na internetu u svetu je recimo 1,378, a oni racunaju 1,460.

11

Imas temu o Ponderu u AB. Njihova muljacina.

12

Meni upravo savetnica u jednoj banci rekla da je kamata 7,5 % + 3m euribor, i to za klijente.
Ako neko zna Banku sa boljom ponudom, nek javi.

13

Sve zavisi od banke, tipa kredita, konkretnog klijenta (javna firma, ili nesto tipa banka, lekarska/farmaceutska firma se smatraju stabilnijim pa klijenti koji rade u tim firmama dobijaju bolje kamatne stope), itd....
Naravno zavisi i kakav stan kupujes poprilicno. Ako kupujes recimo u Belvilu (gde placas debele cene inace tongue) ili naselju Stepa Stepanovic onda ces verovatno moci da dobijes najnize kamate, dok za kupovinu kuce na Vracaru... pitanje je! (jer cena kuce nema sa mnogo cime da se poredi posto ih nema puno na Vracaru).

7.5%+EURIBOR je ogromna kamata za stambeni kredit. Sem ako nije u pitanju kredit za rekonstrukciju gde su kamate vece, ali za kupovinu stana - uzas.
Realno sve preko 4.5%+EURIBOR6M je velika kamata, mada se desavaju.

Poslednja promena od Deja (20-02-2012 17:20:30)

14

Ovo 7,5% + euribor je njihova zvanicna kamata, a ako pogledate i na Kamatici kamate za stambene kredite , i to za kupoprodaju u izgradnji ili stari stan, ne adaptaciju, kamate su svuda preko 7 %.
Zato me i zanima, da li neko zna za banku koja u ponudi ima kamatu koju Deja navodi?

15

Najbitnije je gde i kakav stan te zanima.

Mozda je to njihova zvanicna kamata, ali to je prevelika - ja koliko vidim, a retko koja banka trenutno stavlja cifre za stambene kredite, sve preko 5% su refinansirajuci ili krediti za rekonstrukciju.
Evo, potrazi u banci subvencionisani stambeni kredit. Kamata na kredit banke je max 4.5%+EURIBOR a to znaci na ~75% kredita (efektivno ces placati oko 3.7%+0.8*EURIBOR)
Ako ne mozes da iskoristis subvencionisani, cenkaj se sa bankama. Brat je skoro uzeo 3.9%+EURIBOR, 4-4.5%+EURIBOR su mi pominjali svugde (mada se ja nisam licno interesovao, pa konkretna stopa nije precizna).

Sve u svemu, gde si nasao 7.5%? (ili je to fixna 7.5%?) Ako je to jedini kredit u toj banci, idi do RF, idi do Intese, SocGe, vidi sta nude pa se cenkaj.

EDIT: Gledam listu sa Kamatice, nigde nije 7.5%+EURIBOR, to su sve liste EKS (nisu ni najaktuelnije, niti je to marza samo, vec zajedno sa EURIBOR-om i troskovima).

Poslednja promena od Deja (21-02-2012 12:07:54)

16

EFG banka. Kazu toliko na stambene u eurima, a cini mi se 15% za dinarske.
Zato me i malo zbunilo jer je savetnica upoznata da smo ozbiljni klijenti, a suprug spada u kategoriju ovih zaposledih u sektoru sa dobrim primanjima.
PS. Gde ti je brat uzeo kredit?

17

Mozda je trenutni EKS toliko, ali 7.5% + EURIBOR za nominalnu je previse.
15% za dinarske je vec sasvim fina stopa.

Uzeo je u Vobanu valjda.

18

To je Vojvodjanska banka?
Kakva su iskustva, firma mm ima ugovor sa njima, pa ako nesto znas, svaki savet je dobrodosao.
Hvala

19

Da, Voj. banka.
Ne znam nista dalje od te cifre.