1

Tema: Naplata menice

Menica- sta podrazumeva naplata menice.Licne i pravnog lica. Ko zna nesto vise o menicama,menicnom pravu.
Banke traze potpisivanje licne menice kao garancije pa me zanima sta to podrazumeva ukoliko dodje do naplate.
Za pravno lice da li je naplativa i kako ako nema novca na racunu. Zastarelost potrazivanja da li postoji u oba slucaja?

Poslednja promena od petra (16-07-2008 19:40:38)

2

Odgovor: Naplata menice

Zastarelost potraživanja ne postoji, za pravno lice se blokira račun, za fizičko se ide preko suda i sudskim putem naplaćuje do 50% mesečnih primanja, a zavisno od ostalih instrumenata, može doći i do prinudne naplate...

3

Dakle, ako sam dobro razumeo, u sudskom izvršnom postupku se pristupa izvršenju za fizičko lice po osnovu menice. Da li to znači da bi menicu trebalo da prati menično ovlašćenje, da bi sud u slučaju prigovora meničnog dužnika - fizičkog lica koje je izdalo menicu, imao na osnovu čega da ceni dozvoljenost izvršenja? Drugo moje pitanje je: da li je moguće izvršenje plenidbom i prodajom pokretnih stvari radi naplate menice pred sudom?

4

Nebojsa napisao:

Dakle, ako sam dobro razumeo, u sudskom izvršnom postupku se pristupa izvršenju za fizičko lice po osnovu menice. Da li to znači da bi menicu trebalo da prati menično ovlašćenje, da bi sud u slučaju prigovora meničnog dužnika - fizičkog lica koje je izdalo menicu, imao na osnovu čega da ceni dozvoljenost izvršenja? Drugo moje pitanje je: da li je moguće izvršenje plenidbom i prodajom pokretnih stvari radi naplate menice pred sudom?

Da , moguća je plenidba stvari od strane sudskih izvršitelja. Menicu ne mora da prati menično ovlašćenje a potpis na menici blanko je data dozvola za sve radnje i zato se i radi u Banci u prisustvu službenika i svojom rukom pisanim slovima...

5

Zanima me da li u je Ugovoru o komercijalnom kreditu sa fizičkim licem dovoljno da kao jedan od instrumenata obezbeđenja stoji samo:
-lična menica Korisnika kredita
ili su neophodni još neki elementi (serijski broj menice itd.)

6

Sniper

Ništa više. Na menici pisanim(!?!?!?!?) slovima upisuješ "bez protesta" i potpisuješ.

7

Hmmm... ljudi cesto olako potpisuju menice. Moj savet - ne igrati se s tim. Svakako su naplative.

8

da li naplatom menice fizickog lica sudski izvrsitelji mogu popisivati i nepokretnu imovinu osim pokretne i to u slucaju ako je na njoj fizicko lice vlasnik sa 1/2 udela po osnovu nasledja

9

Da li neko može da mi pomogne u vezi naplate menice? Imam menicu koja je izdata po osnovu ugovora o zajmu koji je zaključen između fizičkih lica 2002. godine. Izdata je blanko menica (od strane zajmoprimca). Da li postoji mogućnost i koja je procedura naplate ovakve menice?

Odgovor mi je potreban što pre pa ako neko zna...

Hvala vam unapred.

Pozdrav

10

Majs,ako dosad niste posetili advokata,mozda je pravo vreme za to.Kod njega cete sastaviti predlog za izvrsenje,a na osnovu verodostojne isprave - menice.
milailic20-Po novom zakonu o izvrsenju isto se sprovodi nad celokupnom imovinom izvrsnog duznika,tako da je odgovor na Vase pitanje da. Sa zadrskom da sudski izvrsitelji ne popisuju nepokretnosti,vec to,na Vas pismeni predlog, radi sudija.

Poslednja promena od eraser (29-06-2012 13:57:02)

11

Pitanje, kako da se naplati menica ako lice na sebi nema imovinu i ako vec pola primanja odlaze na uzeti kredit?

12

Prema Zakonu o izvrsenju i obezbedjenju plata se moze opteretiti do 2/3.
Moze se naplatiti i prodajom nepokretnosti,obveznica,akcija i ostalih hartija od vrednosti i tako dalje.

13

Kao pravno lice bio sam zirant jednoj Autoprevoznickoj radnji. Kada je prestao da placa rate banka je pustila menicu na ostatak duga. Veci deo su mi skinuli sa racuna, ostalo je jos nekih 18.000. Posto se sad taj autoprevoznik ne javlja na telefon, da li ja imam pravo da ga tuzim i da li bi on u tom slucaju odgovarao svojom imovinom? Hvala.

14

Menicu ste potpisali dobrovoljno,zar ne?
Jedino sto mi deluje moguce je,ako je osoba kojoj ste potpisali menicu prikrila sredstva kojima bi mogla da otplacuje dug,pa ste usled toga Vi morali da vracate navedene novcane iznose.
Ukoliko ste u stanju to da dokazete,mozete podneti krivicnu tuzbu za prevaru .

15

Ako su dve osobe vlasnici idealne 1/2 placa na kojoj ima dve kuce a na jednoj je potpisana zalozna izjava od strane oba vlasnika firmi koja je u vlasnistvu supruga jedne vlasnice idealne polovine moze li druga vlasnica /sestra/ da tuzi u slucaju izvrsenja na toj kuci da zbog stete i prodaje kuce da joj druga vlasnica/sestra ustupi svoju idealnu 1/2 na drugu kucu i plac.Napominjem da se samo jedna kuca prodaje za koju su obe sestre potpisale zalogu ali firmi koja je bila u vlasnistvu supruga od jedne sestre i u medjuvremenu je firma brisana iz APR.a pokrenut postupak izvrsenja.