Tekst objavljen: 16.12.2025 20:37        

Najveći akcionar kompanije protivi se izdavanju novih akcija u vrednosti od 1,9 milijardi dolara za izgradnju topionice u Tenesiju sa udelom Pentagona od 40%, dok projekat cilja stratešku nezavisnost SAD od Kine

Akcije južnokorejskog giganta se sunovratile kada je Pentagon postao suvlasnik

Akcije Korea Zinca doživele su sunovrat na berzi, pošto je najveći akcionar kompanije navodno izrazio protivljenje planovima za stvaranje zajedničkog preduzeća podržanog od strane SAD, što bi dovelo do ublažavanje njegovog vlasničkog udela u južnokorejskoj kompaniji.

Akcije najveće svetske kompanije za preradu cinka porasle su više od 26 odsto u ponedeljak, pre nego što su smanjile dobitke na pet odsto, nakon što je kompanija najavila projekat topionice minerala u Tenesiju vredan 7,4 milijarde dolara. Na kraju dana u utorak, akcije su pale za 13,94 procenta.

Najveći savez akcionara kompanije protivi se ovom potezu i planira da traži sudsku zabranu kako bi sprečio kompaniju da izda nove akcije. Korea Times je izvestio da je savez, koji čine privatni investicioni fond MBK Partners i konglomerat YoongPoong, rekao da je plan osmišljen kako bi predsednik kompanije Choi Yun-beom zadržao kontrolu nad upravljanjem.

Prema dogovoru, biće formirana zajednička kompanija koja će graditi topionicu u Tenesiju, pri čemu Pentagon ima udeo od 40 odsto u zajedničkom preduzeću. Kao deo projekta, Korea Zinc će prodati nove akcije vredne 1,9 milijardi dolara ovom zajedničkom preduzeću kojim kontrolišu američka vlada i određeni strateški investitori iz SAD koji nisu imenovani, čime bi ova grupa dobila efektivan udeo od 10 procenata u južnokorejskoj kompaniji.

Južnokorejski medij Business Korea je naveo da će izdavanje 10 odsto novih akcija smanjiti kombinovani udeo Yoong-Poong-MBK sa oko 44 procenta na „visokih 30-ak procenata“, dok će prijateljski ulozi Choi-ja i američke vlade porasti na oko 40 odsto.

Američki ministar trgovine Howard Lutnick je na platformi X izjavio:

- Počevši od 2026. godine, Sjedinjene Države će imati prioritetni pristup proširenoj globalnoj proizvodnji Korea Zinca, stavljajući američku bezbednost i proizvodnju na prvo mesto.

Projekat u Tenesiju ima za cilj izgradnju integrisane topionice koja proizvodi bazne metale, kao i kritične i strateške minerale, a fazne komercijalne operacije se planiraju za 2029. godinu, saopštila je Korea Zinc. Planirana topionica za preradu i obradu kritičnih minerala mogla bi proizvesti 540.000 tona materijala godišnje u SAD, navodi američko Ministarstvo trgovine, a projekat dolazi u trenutku kada SAD nastoje da formiraju partnerstva za kritične minerale koja nisu zavisna od Kine.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana