Kupovina novog mezimca na četiri točka je odavno prešla u ingerenciju banaka i lizing kuća. Osim praćenja svetskog trenda da se auto više ne kupuje kešom, sve veći teret krize nas uslovljava da ono malo ušteđevine ipak čuvamo za crne dane.
Ponuda kako lizing kuća, tako i banaka je zaista velika, te odabir prave banke za kreditiranje ne tako jeftinog proizvoda mora biti prioiritet.
Iako je ponuda prilagođena i za zaduživanje u valuti i u dinarima, opet je logičnije zadužiti se u dinarima. Iako su kamatne stope kod dinarskih kredita nešto više nego kod kredita u evrima, dinarski krediti ipak nose daleko manji rizik tokom same otplate kredita.
Osim toga, kod dinarskih kredita ne postoji obaveza polaganja učešća ili depozita, sem ukoliko banka to nije propisala granicom samog iznosa kredita.
Krediti za kupovinu automobila su vrsta potrošačkih kredita, koji se kupuju na osnovu profakture kada je u pitanju kupovina novog auta.
Uslovi banaka za kreditiranje novih automobila su raznoliki. Razlike u uslovima mogu biti vrlo značajne za novčanike korisnika ovih kredita, počevši od početnih troškova koji se moraju platiti, pa sve do ukupne cene kredita, odnosno kamate koju moramo platiti.
Primer: Klijent – iznos zaduženja bez učešća 900.000 dinara
|
Iako većina banaka ne traži učešće za dinarski kredit, razlike u uslovima su svakako i više nego značajne. Naime, iako ima najmanje ponuda sa fiksnim kamatnim stopama, same razlike u visini kamatnih stopa mogu uzrokavati skoro pa dupli iznos kamate koji moramo platiti u toku otplate kredita.
Većina banaka vezuje kamatnu stopu za 3M BELIBOR (8.82%) ili 6M BELIBOR (9.07%), što znači usklađivanje rate kredita najmanje dva puta godišnje, ali razlike u samoj vrednosti BELIBORA nisu toliko drastične, da bi uslovile drastičnu razliku u visini rate kredita. Sem toga, BELIBOR u periodu od proteklih godinu dana ima konstantnu tendenciju pada.
Izaberite najpovoljniju ponudu - koristite Kamatica Market |
Jedna od retkih banaka na tržištu koja nudi dinarske kredite za kupovinu novih automobila sa fiksnom kamatnom stopom je Sberbanka. Kamatna stopa iznosi 14.45% i svakako je među najnižim stopama u ponudi. Učešće je potrebno i to u iznosu od 10%, a klijent može da se zaduži do 40% svojih mesečnih primanja.
Obezbeđenje kredita su administrativne zabrane, menice, kasko osiguranje i zaloga na vozilo. Naknada banke iznos 3%, a plaća se i godišnje administriranje kredita u iznosu od 20 eur.
Nasuprot tome, Čačanska banka nudi jedan od skupljih kredita za kupovinu automobila i to sa fiksnom kamatom koja se kreće od 22% do 24%. Naknadu za obradu zahteva banka naplaćuje 2%, a kao obezbeđenje kredita upisuje se zaloga na vozilo i potreban je žirant ukoliko banka to proceni.
Sama razlika u ponudi ove dve banke je i više nego očigledna – u Čačanskoj banci ćemo platiti najmanje 277.000 dinara kamate više (ukoliko kredit realizujemo uz kamatu od 22%) nego kod Sberbanke. Dakle trećinu glavnice kredita više.
Upoznajte prosečnog korisnika auto kredita |
Iako ćemo kod Sberbanke tokom otplate kredita dati još minimum 120 evra na ime godišnjeg administriranja kredita, i platiti višu naknadu banke za odobrenje kredita, upravo brojke koje pokazuju koliko ukupno kamate moramo da platimo za ceo period trajanja kredita govore same za sebe.
Pri odabiru banke za kreditiranje treba biti obazriv i sagledati sve uslove koje prate određeni kredit. Možda je nekad i bolje preskočiti onu stavku da se sve završi za dan, dva, ukoliko će to da nam u ukupnom iznosu uštedi novac. Jer upravo za ovaj iznos razlike u kamati, možemo sebi priuštiti kvalitetan nov nameštaj za stan.
Ostavi komentar