Tekst objavljen: 24.12.2012 12:49        


Na trpezi prosečne srpske porodice prošle godine skoro svaki drugi dan bio je - pasulj, a jednom u šest dana kuvao se kupus.

Pola plate ode na hranu, a u tanjiru ni mrvice

Svaki od tri člana prosečnog domaćinstva dnevno je pojeo po 100 grama mesa, 200 grama hleba, popio 150 mililitara mleka, „mezetio“ pola jajeta i užinao 150 grama voća. Pošto se „dobro“ najeo, zasladio se jednom kockom čokolade.

KOCKICA ČOKOLADE NA DAN

Statistika pokazuje da je svaki član domaćinstva prošle godine pojeo po 13 čokolada. Kada se to raspodeli na broj dana, ispadne da smo se svi zasladili sa po jednom kockicom dnevno.
Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, tročlano domaćinstvo u Srbiji pojede i 104 kilograma krompira i 40 kilogram luka. Od povrća se još često koriste paradajz i paprika, a lane smo ih u salati ili glavnom jelu pojeli po 45 kilograma.

Statistika je pokazala da je hleb i dalje jedna od omiljenih namirnica stanovnika Srbije. Tako se prošle godine pojelo 275 kilograma hleba i peciva. Uz to, mesile su se pite, kolači i ostali proizvodi od 31 kilograma brašna.

Najviše se jelo svinjsko i pileće meso. Za 365 dana, pojeli smo po gotovo 50 kilograma ovih namirnica, dok je goveđe meso na tanjiru bilo mnogo ređe.

- Naša tročlana porodica pojela je 13,7 kilograma pirinča, kao i 15,8 kilograma sveže i zamrznute ribe, a konzervirane sardine i tunjevine 3,7 kilograma - kažu u Republičkom zavodu za statistiku.

KAFA I PIVO

Srbi važe i za poznate pivopije i ljubitelje „čašice“. Prema podacima Republičkog zavoda za stastistiku, lane se popilo 47,1 litara piva po domaćinstvu, rakije 4,2, a vina - 9,4 litra. S obzirom na to kakav nas bije glas, to nije velika količina. Ali, jedan od razloga je i što su u anketama obuhvaćena i deca. Za godinu dana prosečna porodica popila je skoro 11 kilograma kafe.
- Pomorandže, mandarine i limun su na drugom mestu u upotrebi, odmah posle jabuka. Lane su ih Srbi pojeli 26 kilograma, pet kilograma više nego banana.

Hranimo se mnogo lošije od Evropljana

Sudeći po podacima Privredne komore Srbije, hranimo se dramatično skromnije od prosečnog Evropljanina. Tako smo prošle godine pojeli tri puta manje šećera, četiri puta manje goveđeg mesa, popili duplo manje mleka, uživali u čak sedam puta manje jabuka.

Koliko je naš standard niži u odnosu na komšije iz Evropske unije, pokazuje podatak koliko su namirnice poput putera luksuz za našu kuhinju. Koristili smo ga čak 40 puta manje od njih!

- Dok je kod nas jedna osoba pojela u proseku 100 grama maslaca, prosečan Evropljanin ga je namazao 4,2 kilograma - kaže Stanković.



- Popili smo 57,8 litara mleka po članu tročlanog domaćinstva, a oni čak 90,4. Veoma dramatičan primer je i odnos goveđeg mesa, jer smo mi pojeli svega 4 kilograma mesa za godinu dana, dok su oni u Evropskoj uniji potrošili 16,9 kilograma goveđeg mesa.

Da slika bude još mračnija, doprinosi činjenica da je i ovako sirotinjski meni - samo prosek. Nažalost, ima mnogo onih čiji su tanjiri prazni, dok prosek vadi daleko manji broj imućnih, koje ne boli glava od čega će danas da spreme ručak.
Pojeli smo i duplo manje krompira, oni 30 kilograma narandži, a mi samo 4,8. Kod njih se služilo 45,4 kilograma svinjskog mesa po osobi, a kod nas je gotovo toliko delila cela porodica.

Iako se oduvek smatra da Srbi jedu slatko i masno, čak smo i tu po količini pojedenog šećera i zejtina daleko iza stanovnika Evrope.

Njihov član prosečnog domaćinstva pojeo je skoro 35 kilograma šećera, a naš svega 13,2 kilograma. Međutim, to što je svako od nas „pojeo“ po šest kolograma ulja manje od „komšija“, nije zbog zdrave ishrane, dijete ili vitke linije, već zbog nemaštine.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
pad standarda troškovi života cena hrane skupa hrana hrana siromaštvo osiromašenje nemaština kupovina potrošačka korpa potrošači

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana