BEOGRAD, 5. juna (Tanjug) - Predstavnici Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine obeležili su danas Međunarodni dan zaštite životne sredine-5. jun sadnjom 43 stabla u šumi Košutnjak uz poruku da je važno dati doprinos razvoju ekološke svesti i značaju uticaja čoveka na životnu sredinu.
Ministarka Snežana Bogosavljević Bošković rekla je da je važno čuvanje svih resursa prirode, jer samo oni su garant da ćemo imati zdravu životnu sredinu.
Ona je poručila da zaštita životne sredine mora počivati na tri stuba- tekovine EU i zakonodavstvo u ovoj oblasti, harmonizacija i uskladjivanje domaćih propsisa sa njima, kao i edukacija i razvijanje javne svesti o značaju očuvanja životne sredine.
"Samo kroz ta tri stuba možemo da uspostavimo mehanizme da bi svaki stanovnik bio aktivan i pozitivno motivisan subjekt ove politike", rekla je ona.
Predstavnici resornog ministarstva su, kako je kazala, odlučili da Dan životne sredine - 5. jun obeleže radno, te su zato danas na Košutnjaku posađene 43 sadnice, kao simbol 43 godine koliko je proteklo od početka obeležavanja tog datuma.
Bošković je, nakon što je i sama posadila sadnicu, kazala da je šumarstvo važan faktor u očuvanju životne sredine navodeći alamantarne podatke -da se svake godine na planeti poseče oko 100.000 kvadratnih metara šume, i da ta površina odgovara, primera radi, veličini Srbije i Crne Gore.
Bošković je navela da su šume važan faktor u očuvanju zdrave životne sredine.
"Želimo da ukažemo na jedinstvo prirode i svih faktora koji čine biosferu i važnost dobrog odnosa i očuvanje svih resursa prirode jer samo oni su garant da ćemo imati zdravu životnu sredinu", poručila je ministarka.
Ona je kazala da je resorno ministarsto obezbedilo realizaciju nekoliko važnih projekata među kojima je najvažniji uklanjanje istorijskog industrijskog otpada koji je generisan decenijama.
Sa time će se najpre početi u preduzeću "Prva iskra" u Bariču koje se nanalazi na prostoru gde protiču Sava i Kolubara uzvodno od Makiša i ta lokacija prepoznata je kao potencijala ekološka opasnost.
Kako je kazala, cilj je i da se taj otpad adekvatno zbrine nakon što se sakupi.
Ona je navela da je prostoru tog preduzeća u Bariču ima 650 tona opasnog otpada.
Za desetak dana, rekla je trebalo bi da se počne sa uklanjanjem otpada iz preduzeća Eko gas MGS u Šapcu, a procene su da tu postoji oko 120 tona tog otpada i posao bi trebalo da se završi za tri do četiri meseca.
"Ova pitanja nisu rešavana godinama i jako sam srećna da će od ovog ministarstva krenuti rešavanje ključnih pitanja", rekla je Bošković i dodala da će se ta akcija nastaviti i u još desatk perduzeća u restrukturiranju.
Takođe je dodala da je za izmeštanje i skladištenje opasnog otpada iz budžeta opredeljeno 230 miliona dinara.
Ona je kazala da se ove godine očekuje i završetak prve faze sanacije jalovišta u Zajači.
Ministarka je kazala da će se tokom dana čistiti đubre na jednom delu Košutnjaka. Ona je poručila "da ne možemo mnogo očistiti, ali možemo da skrenemo pažnju da svi moraju voditi računa i da sa malo truda možemo učiniti stanje mnogo boljim".
"Ministarstvo se trudi i daje sve od sebe da stanje u oblasti životne sredine učini mnogo boljim", kazala je Bošković.
Svetski dan životne sredine obeležava se od 1972. godine, a tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana je "Sedam milijardi snova , jedna planeta, konzumiraj pažljivo".
Ostavi komentar