PARIZ, 5. maj (Tanjug) - Evropska komisija (EK) podigla je prognozu francuskog ekonomskog rasta za tekuću godinu i revidirala naniže prognozu javnog deficita, ali je za narednu godinu izrazila veći oprez zbog odsustva jasnih pokazatelja nastavka privrednih reformi. Izvršno telo Evropske unije ubuduće računa da će bruto društveni proizvod u Francuskoj u ovoj godini porasti 1,1 odsto, što je za 0,1 procentni poen više
PARIZ, 5. maj (Tanjug) - Evropska komisija (EK) podigla je prognozu francuskog ekonomskog rasta za tekuću godinu i revidirala naniže prognozu javnog deficita, ali je za narednu godinu izrazila veći oprez zbog odsustva jasnih pokazatelja nastavka privrednih reformi.
Izvršno telo Evropske unije ubuduće računa da će bruto društveni proizvod u Francuskoj u ovoj godini porasti 1,1 odsto, što je za 0,1 procentni poen više u odnosu na prethodnu prognozu, objavljenu u februaru, prenosi Rojters.
Medjutim, za 2016. Ekonomska komisija očekuje rast od 1,7 odsto, odnosno, za 0,1 poen manje nego ranije.
Istovremeno je oborena prognoza javnog deficita na 3,8 odsto bruto društvenog proizvoda ove godine i 3,5 odsto u narednoj, prema 4,1 odsto, u oba slučaja, koliko je predvidjeno u februaru.
Isti izvor podseća da je Vlada u Parizu početkom aprila potvrdila svoju prognozu rasta za 2015. na 1,0 odsto, i oborila očekivanja za narednu na 1,5 odsto, uprkos povoljnom efektu niskih cena nafte, depresijacije evra i slabosti kamatnih stopa. Za 2017. francuska vlada prognozira rast od 1,7 odsto.
Ostavi komentar