Tekst objavljen: 18.08.2016 13:30        


LONDON, 18. avgusta (Tanjug) - Promet u trgovini na malo u Velikoj Britaniji, ključni pokretač ekonomije te zemlje, oporavio se u julu skočivši 1,4 odsto u odnosu na pad iz prethodnog meseca, što je ublažilo strahovanja od neposrednih posledica glasanja za izlazak zemlje iz Evropske unije.  

Britanci u julu trošili više nakon glasanja za Bregzit

Obim prodaje je naglo porastao posle pada od 0,9 odsto u junu, na koji je uticalo kišovito letnje vreme, prema saopštenju britanske Kancelarije za državnu statistiku (ONS), prenosi agencija Frans pres.

"Podaci o julskim prodajama pokazuju da potrošači nisu osetili neposredne posledice od glasanja za Bregzit, ali imajući u vidu planove kompanija da obustave zapošljavanje, kao i najavljeni rast inflacije, prodavnicama u gradskim centrima predstoji teška godina", kaže Samujel Tombs, glavni ekonomista za britansko tržište u kompaniji Panteon Makroekonomiks, u reagovanju na statističke pokazatelje.

Analitičari pretežno predviđaju usporavanje ekonomskog rasta Britanije u narednim mesecima, nakon što je zemlja glasala na referendumu 23. juna za izlazak iz Evropske unije, koja je njen glavni trgovinski partner, navodi francuska agencija.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana