LESKOVAC 18. marta (Tanjug) Ć Postojeći komorski sistem u državi je neodrživ i treba ga što pre promeniti, izjavio je danas u Leskovcu predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež. Sistem komora koji ima Srbija ne postoji nigde u svetu i takav kakav je on nije funkcionalan, rekao je Čadež na sastanku sa predsednicima 19 regionalnih privrednih komora na kome je razgovarano o modernizaciji komorskog sistema.
LESKOVAC 18. marta (Tanjug) Ć Postojeći komorski sistem u državi je neodrživ i treba ga što pre promeniti, izjavio je danas u Leskovcu predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež.
Sistem komora koji ima Srbija ne postoji nigde u svetu i takav kakav je on nije funkcionalan, rekao je Čadež na sastanku sa predsednicima 19 regionalnih privrednih komora na kome je razgovarano o modernizaciji komorskog sistema.
Komorski sistem bi trebalo da bude servis privrede, a u PKS-u smatraju da je austrijski model najpovoljniji za Srbiju.
ĆTo je tačno. Ja sam počeo da se bavim pitanjem modernizacije komorskog sistema gledajući na neki model. Prema studijama koje su radjene još od 2006, složili smo se da je to austrijski model", kazao je Čadež.
Komorski sistem Austrije, dodao je on, podrazumeva obavezno članstvo svih privrednih subjekata a članarine su oslobodjeni oni koji slabije posluju.
Najavio je da će se promena komorskog sistema odvijati u dve paralelne faze i da je radna verzija mape puta uradjena. Tokom prve faze, kazao je, biće doneti novi zakoni o komorama a druga faza predvidja uspostavljanje novog modela saradnje Republičke komore sa regionalnim.
ĆCilj novog modela je uspostavljanje jedinstvenog mehanizma upravljanja, kontrole, uspostavljanje mehanizma definisanja usluga i sprovodjenje tih usluga. Dakle sve ono gde možemo jedni drugima da pomognemo", rekao je Čadež i dodao da PKS ne može bez regionalnih komora, kao štso regionalne komore ne mogu bez Republičke.
"Dakle, nije to stvar šta mi hoćemo a šta nećemo", kazao je predsednik PKS koji ocekuje da do kraja leta bude usvojen novi zakon o komorama.
Domaćin sastanka u Leskovcu bila je Regionalna privredna komora, a predsednik te komore Goran Jović je rekao da će i u novom sistemu regionalne komore funkcionisati kao pravni samostalni subjekti i izrazio očekivanje da će članarine za privrednike biti i manje.
Ć Do sada su recimo preduzeća iz Vojvodine plaćala članarinu gradskoj, vojvodjanskoj i republičkoj, znači tri članarine. Naši članovi u Leskovcu su do pre dve godine plaćali regionalnoj komori i republičkoj komori, znači dve članarine. Upravo je sada cilj da se članarina plaća na jednom mestu, mnogo manje nego što je bilo do sada ali i da se uvede obavezno članstvo sa daleko manjom članarinom, naveo je Jović.
Ostavi komentar