Tekst objavljen: 02.07.2015 9:57        


PARIZ, 2. jula (Tanjug) - Talas vrućina koji je ovih dana zahvatio Francusku utiče na promenu navika potrošača, zahvaljujući čemu pojedni sektori beleže bolji promet a neke delatnosti registruju smanejnje prodaje. U Parizu temperatura od preko 40 stepeni Celzijusa nije zabeležena još od 1947. godine, prenosi list Figaro i konstatuje da vrućine imaju realan uticaj na ekonomiju.

Celzijusova skala menja potrošačke navike u Francuskoj

U izveštaju francuskog senata navodi se da su velike vrućine 2003. uticale na smanjenje prikupljenog poreza na dodatu vrednost (PDV) od 15 do 30 milijardi evra, što iznosi 0,1 do 0,2 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

U studiji instituta za tehnologiju iz Masačusetsa o uticaju klime na produktivnost zaposlenih ocenjeno je da svaki stepen iznad 15 podeljka Celzijusa umanjuje radni učinak za 1,5 do 1,7 odsto.
Kada je reč o promeni navika potrošaca u Francuskoj, visoke dnevne temperature vazduha krajem juna i početkom jula podstakle se prodaju pojedinih proizvoda.

Prodaja sladola je u proteklih nekoliko vrelih dana porasla za 45 odsto u odnosu na isti period 2014, insekticida za 44 odsto, hrane u konzervi za 36 procenata, voćnih sirupa za 35 odsto, sirovih kobasica za 32, belog piva za 20 i dezodoransa za 18 odsto, tvrde predstavnici konsultantske agencije za prilagođavanje ponude klimatskim uslovima, Klimpakt-Metnekst.

Očekuje se da će prodaja sladoleda od početka naredne nedelje skočiti za 90 odsto u odnosu na isti period 2014.
Prodaja miniralnih voda je takođe uzletela. Tokom vrućina 2003. promet termalne vode Aven porastao je 30 odsto.
S druge strane, prodaja pojedinih artikala je pala zbog vrućina, i to: zamrznutih gotovih jela za 22 odsto, čokoladnih proizvoda za 16 odsto, dugotrajnog mleka za tri odsto.

Prodaja svežeg voća i povrća takođe pada zbog lošijeg kvaliteta usled visokih temperatura. Tokom tropskih vrućina 2003. godine, kada je zabeležen pomor živine zbog žege, prodaja proizvoda od žitaraca smanjena za 20 odsto a svežeg voća za 25 odsto.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana