BEOGRAD, 29. aprila (Tanjug) - Bivši guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić izjavio je danas da bi za smanjivanje udela nenaplativih kredita trebalo težiti privatnim rešenjima, ali je, kako je istakao, jasno da će "kamen spoticanja" biti cena po kojoj će neka banka biti spremna da loš kredit proda investicionom fondu. Šoškić je rekao da nije loše što NBS drži konferenciju sa
BEOGRAD, 29. aprila (Tanjug) - Bivši guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić izjavio je danas da bi za smanjivanje udela nenaplativih kredita trebalo težiti privatnim rešenjima, ali je, kako je istakao, jasno da će "kamen spoticanja" biti cena po kojoj će neka banka biti spremna da loš kredit proda investicionom fondu.
Šoškić je rekao da nije loše što NBS drži konferenciju sa relevantnim učesnicima i medjunarodnim finansijskim institucijama posvećenu nenaplativim kreditima, ali bi, smatra on, bilo važno da se održi i sastanak sa matičnim bankama koje su najzastupljenije na domaćem tržištu.
Trebalo bi, ukazao je on, da se odredi period u kojem bi trebalo da sve te banke, one glavne, pokušaju da se ozbiljno pozabave pitanjem problematičnih kredita.
"Jasno je da kamen spoticanja biti cena po kojoj će neka banka biti spremna da takav kredit proda i verovatno će se vršiti pritisak da država deo losih kredita preuzme na sebe bilo direktno kroz takozvanu 'lošu banku' ili na drugi način", rekao je Šoškić koji je i profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.
Trebalo bi, prema njegovim rečima, tražiti rešenje mimo toga da se novac poreskih obveznika troši na te namene, već se mora težiti privatnim rešenjima.
"Ako privatni investicioni fondovi budu kupovali ta loša potraživanja, time će se čistiti bilansna pozicija domaćih banaka i njihovo poslovanje će se svoditi u realnost. To će postepeno dovoditi do toga da banke mogu aktivnije da se uključe u tržište i da se podstakne kreditni rast u Srbiji bez koga nema ni privrednog rasta u pravom smislu te reči", ukazao je Šoškić.
Država bi, dodaje on, trebalo da podrži taj proces svojom regulacijom i u domenu poreskog zakonodavstva i kada je reč o samim bankama, kako bi ih podstakla da idu u ovom pravcu.
"Postoji niz mera koje je moguće primeniti da se bankama pošalje jasan signal da bi trebalo da se reši pitanje nenaplativih kredita. Da bi konačno trebalo da prodaju taj kredit nekom drugom koji će se time baviti, ali da se bilansne pozicije banaka očiste", zaključio je on.
Ostavi komentar