bilans sto dana Ciprasove vlade BON, 6. maja (Tanjug) - Bilans sto dana grčke levičarske vlade na čelu sa Aleksisom Ciprasom je skoro nikakav - Grčka je bliže bankrotu nego ikada ranije, zaključuje danas Dojče vele u tekstu pod nazivom "Cipras: sto dana samoće".
BON, 6. maja (Tanjug) - Bilans sto dana grčke levičarske vlade na čelu sa Aleksisom Ciprasom je skoro nikakav - Grčka je bliže bankrotu nego ikada ranije, zaključuje danas Dojče vele u tekstu pod nazivom "Cipras: sto dana samoće".
nemački javni servis, dodajući da je podizanje minimalne plate odloženo za 2016, a čak i porez na nekretnine ostao na snazi.
Različiti sagovornici Dojče velea su imali i različite ocene po pitanju situacije nakon 100 dana Ciprasove vlade. Evropski poslanik Sirize, Kostas Hrisogonos, ipak radije kaže da je čaša polupuna, nego poluprazna. Ima, smatra, pozitivnih i negativnih aspekata. Pozitivne su recimo hitne mere za suzbijanje siromaštva kao i zakon koji omogućava gradjanima otplatu poreskog duga na rate. Naravno, navodi Hrisogonos, da se ne mogu sve pogubne mere štednje poništiti za samo tri meseca. ĆLjudi moraju shvatiti da je Siriza izabrana na period od četiri godineĆ, kaže on.
Za uspeh nove vlade Hrisogonos smatra i to što pregovori sa kreditorima izgledaju bitno drugačije i što su okončani Ćkazneni inspekcijski ritualiĆ u atinskim ministarstvima. Loše je sa druge strane što još uvek nema dogovora, ali za to su krivi nepopustljivi zajmodavci, smatra on.
Drugačiji je sud politikologa Jorgosa Cogopulosa iz Grčkog fonda za evropsku i spoljnu politiku (ELIAMEP), medju čije donatore spadaju i evropske institucije, zapadne ambasade i NATO.
ĆPremijer Cipras je u prethodnih sto dana uvek iznova tražio alternativni izvor novca - u Rusiji, Kini, čak i u Iranu. Sa tim nije imao uspeha i sada mu ne ostaje ništa drugo nego da sprovede dogovore sa sadašnjim zajmodavcimaĆ, kaže Cogopulos.
Ekonomski analitičar Makis Andronopulos kaže da su prošlih sto dana bile Vaterlo za Sirizu.
"U pregovorima sa kreditorima su napravili sve greške koje su se mogle napraviti. Pogrešna je bila računica da se ide na konfrontaciju ili čak provokacijuĆ, kaže on za Dojče vele. Taj ekonomista dodaje da je i sam simpatizer Sirize i da i dalje veruje u atinsku vladu - ali da premijer Cipras konačno mora da isporuči nekakve rezultate i odbaci balast ekstremne levice.
Za predvodnika unutarpartijske opozicije važi ministar za obnovu Panajatis Lafazanis, koji je zadužen za energiju i životnu sredinu. Do sada se isticao pre svega decidnim odbijanjem privatizacije - sa izuzetkom investitora iz Rusije. Tokom posete Moskvi Lafazanis je najavio široku saradnju u energetskom sektoru. Veliki publicitet imala je i njegova nedavna izjava listu Katimerini da bi levica trebalo da se odrekne vlasti ukoliko ne može da sprovede svoj radikalni program.
Za tako ekstremne stavove Hrisogonos nema razumevanja.
ĆPreuzeli smo vlast da bismo odgovorno vladali, a ne da bismo digli rukeĆ, kaže on. Ipak, ovaj političar je i očekivao sukobe mišljenja u okviru Sirize koja je, podseća, koalicija raznih partija i struja.
Upravo je Hrisogonos prvi predložio referendum o eventualnom dogovoru sa poveriocima. Najbolje je, smatra on, da se narod izjasni i tako ućutkaju radikalni levičari iz same Sirize. Veruje se da bi ubedljiva većina Grčka, iako razočarana politikom štednje, podržala nekakav dogovor zarad ostanka u zoni evra.
Pre nekoliko dana i premijer Cipras je pomenuo mogućnost referenduma, podseća Dojče vele.
Ostavi komentar