Tekst objavljen: 15.07.2015 10:09        


BRISEL, 15. jula (Tanjug) - Potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis izneo je danas detalje programa vrednog 35 milijardi evra iz evropskih fondova, namenjenog otvaranju novih radnih mesta i podizanju privrednog rasta u Grčkoj, u okviru šireg paketa međunarodne pomoći toj zemlji.

Dombrovskis izneo detalje plana pomoći Grčkoj

"Na samitu održanom proteklog vikenda, lideri evrozone su pozvali Evropsku komisiju na blisku saradnju sa grčkim vlastima radi korišćenja preko 35 milijardi evra dostupnih sredstava iz fondova EU za otvaranje novih radnih mesta i podizanje privrednog rasta u Grčkoj",rekao je Dombrovskis, a preneo britanski list Gardijan.

Pomenuta sredstva će, prema njegovim rečima, doći iz Strukturnih i investicionih fondova EU (20 milijardi evra), iz Zajedničke poljoprivredne politike (15 milijardi evra), a na raspolaganju će biti i 280 miliona evra za najranjivije kategorije grčkih gradjana.

Dombrovskis je, takođe, naveo da je Grcima na raspolaganju šema Garancija za mlade i druge vrste evropskih finansija, kao i da je Evropski mehanizam za finansijsku stabilnost (EFSM) najbolja metoda za snabdevanje Grčke kratkoročnim sredstvima.

"Komisija je, odgovarajući na zahtev grčkih vlasti, predložila Evropskom savetu da dodeli kraktoročnu hitnu pomoć, do tri meseca, iz EFSM-a za premošćavanje određenog perioda dok na snagu ne stupi program iz Evropskog stabilizacionog mehanizma (ESM)", objasnio je potpredsednik EK.

"Zajmovi EFSM-a će zatim biti otplaćeni novcem koji Grčka dobije od ESM-a. To nije jednostavna opcija. Svesni smo ozbiljnih posledica po države koje nisu članice evrozone i radićemo na tome da one budu zaštićene od eventualnih negativnih posledica", dodao je on.

Britansko Ministarstvo finansija traži da Evropska centralna banka (ECB) odvoji deo od 1,9 milijardi evra profita ostvarenog na grčkim obveznicama na poseban račun za kompenzaciju zemljama koje nisu članice evrozone u slučaju da one pretrpe gubitke.

U EFSM sredstva prilažu sve članice EU, a ukoliko taj mehanizam zaista bude upotrebljen, udeo Britanije u kreditu za Grčku bio bi nešto iznad 15 odsto, iako je premijer Britanije Dejvid Kameron 2010. izdejstvovao da EFSM ne bude više korišćen za pakete pomoći zemljama evrozone, već da u tu svrhu bude formiran fond u koji bi sredstva ulagale samo članice monetarne unije.

Britanski premijer je takođe rekao da se slaže sa procenom MMF-a da Grčkoj treba odobriti otpis dela duga. "Procena MMF-a da je potreban otpis grčkog duga je ispravna", rekao je Kameron u obraćanju britanskom parlamentu.

MMF je juče saopštio da će EU morati Grčkoj da omogući grejs period od 30 godina za servisiranje svih evropskih dugovanja, uključujući nove zajmove, kao i drastično produženje rokova otplate obveznica, ili će u suprotnom morati da godišnje prebacuje sredstva u grčki budžet ili da prihvati veliki otpis po osnovu zajmova Atini.

Nemačka veruje da je produženje rokova otplate grčkog duga na 30 godina prihvatljiva opcija pod uslovom da vrednost duga ne bude "značajno" smanjena, javlja Rojters.

"To je svakako element koji se da razmotriti, ali to nije rešenje ako dovede do značajnog smanjenja duga, jer bismo u tom slučaju imali ništa drugo do rezanje duga ''na zadnja vrata''", rekao je portparol nemačkog Ministarstva finansija Martin Jeger.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana