FRANKFURT, 3. avgusta (Tanjug) - Kompanije u evrozoni emituju više obveznica otkako je Evropska centralna banka (ECB) u martu donela odluku da počne sa otkupom duga kompanija iz privatnog sektora, saopštila je danas ta institucija.
"Broj novoemitovanih obveznica je značajno porastao nakon što je ECB saopštila da će intervenisati na tržištima", navodi se u redovnom ekonomskom biltenu ECB-a, a prenosi agencija Frans pres.
Obim emisije obveznica je, kako se navodi u biltenu, znatno veći od proseka zabeleženog prethodnih godina u drugom tromesečju.
Program otkupa korporativnih obveznica stupio je na snagu 8. juna, a najviše su otkupljivane obveznice kompanija iz sektora proizvodnje robe široke potrošnje, telekomunikacionih i industrijskih firmi.
ECB se nada će, putem otkupa obveznica, olakšati kompanijama pribavljanje sredstava, otvarajući im tako put za investicije i zapošljavanje novih radnika, što bi zauzvrat trebalo da podstakne privredni rast i podigne inflaciju.
Do 31. jula, ECB bi trebalo da potroši 13,2 milijarde evra na korporativne obveznice, kupujući 94 odsto njih na sekundarnom tržištu a ne direktno od emitera.
Otkup korporativnih obveznica je tek delić od 80 milijardi evra koliko ECB troši svakog meseca u okviru programa "kvantitativnog labavljenja" ili otkupa državnih hartija od vrednosti.
Ostavi komentar