Tekst objavljen: 14.04.2016 14:46        


BERLIN, 14. aprila (Tanjug) - Vodeći ekonomski instituti u Nemačkoj srezali su projekciju rasta nemačke privrede za tekuću godinu, ali su poručili da najveća evropska ekonomija nastavlja da beleži umeren oporavak, potpomognut jeftinom naftom i snažnom privatnom potrošnjom. 

Ekonomski instituti srezali projekciju rasta Nemačke

Prema predviđanjima instituta DIW iz Berlina, IWH iz Halea, Ifo iz Minhena i RWI iz Esena, bruto domaći proizvod (BDP) Nemačke će ove godine porasti za 1,6 odsto, a u narednoj godini za 1,5 odsto, prenosi agencija Frans pres.

Najnovija projekcija instituta za 2016. godinu je blago niža u odnosu na prethodno prognoziranu stopu rasta od 1,8 odsto.

U 2015. godini, nemačka privreda je ostvarila rast od 1,7 odsto, podseća AFP.
"Nemačka ekonomija prolazi kroz proces umerenog oporavka, koji osim rastućeg zapošljavanja, primetnog rasta plata i povećane kupovine električne energije kao posledice pada cena energenata, podržava i privatna potrošnja", navodi se u izveštaju ovih instituta.

Zamajac rastu, takođe, pruža i potrošnja, povezana sa prihvatom ogromnog broja izbeglica, navode instituti, dodajući i domaća tražnja ima velike koristi od niskih kamatnih stopa.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana