BEOGRAD, 8. juna (Tanjug) - Fiskalna prilagođavanja u Srbiji i zemljama Balkana trajaće od pet do 10 godina i zato te države ne mogu ocekivati visoke stope privrednog rasta, koji će se u narednoj deceniji kretati između dva i 2,5 odsto, izjavio je danas profešor Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije Vladimir Gligorov.
Gligorov na Ekonomskom samitu Republike Srbije, koji je počeo u Beogradu, čiji je Tanjug Biz medijski pokrovitelj, rekao je da su izvozni kapaciteti Srbije i Balkana slabi i iznosi oko 30 odsto BDPĆ-a, a trebalo bi da iznosi između 60 i 70 odsto .
U Srbiji je to zato što je zemlja u recesiji veh pet godina ukazao je Gligorov i dodao da je evropske integracije važno da zemlja ima tržišnu privredu koja funkcioniše, a važno je i da uloga države u privredi bude manja.
Gligorov je rekao i da je rešavanje pitanja uloge države u privredi Srbije ozbiljan zadatak što neće biti jednostavno i neće kratko trajati.
Privatni sektor u Srbiji, prema njegovim rečima, nije konkurentan i problem je što je stopa zapozlenosti u privatnom sektoru niska, te zato mnogo toga na tome treba da se uradi.
Ostavi komentar