Tekst objavljen: 12.06.2015 11:08        


BEČIĆI, 12.juna (Tanjug) - Ova godina je krenula uspešno u borbi protiv šverca duvana i duvanskih proizvoda, pošto su zaplene povećane za čak devet puta, ocenio je Goran Pekez, direktor korporativnih poslova i komunikacija Japan Tobačo International (JTI) za zapadni Balkan ističući da su ključni problem sudovi i sudske presude koje nedostaju u lancu odgovora na ovaj društveni problem.

Godina uspešno počela, sudovi zaostaju

On je, u izjavi Tanjugu, kazao da je evidentno da su Srbija i Hrvatska dve vodeće zemlje u regionu po pitanju suzbijanja ovog problema.
"Potrebo je da se takav pristup nastavi u ostatku godine da bi se zaštitili prvenstveno prihodi država, a onda i tržište legalnih duvanskih proizvoda. Evidentno je da rezultati postoje i očituju se u povećanju poreskih prihoda od više od 20 odsto u odnosu na prvi kvartal prošle godine. Jasno je da jedino takav pristup energičnog sprovođenja zakona, borbe protiv šverca i ilegalnih kanala snabdevanja duvanskim proizvodima jeste način da se održi takav trend do kraja godine i da države prihoduje onako kako bi trebalo od duvamskih proizvoda", podvukao je Pekez.

On je istakao da je borba protiv šverca duvana krenula, u prvom kvartalu ove godine, pravim smerom, a da je posao tek počeo, te da je bitno da se istrajno nastavi borba, jer će se u suprotnom problem vraćati.
Šverc je, kako je objasnio, medju tri najveća igrača na tržištu zapadnog Balkana i odnosi oko 400 miliona evra na godišnjem nivou izgubljenih prihoda u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, čime bi se samo u Srbiji pokrilo milion penzija.

U ovoj godini, prema njegovim rečima, zabeležen je rast prihoda od akciza za 21 odsto, što je rezultat, ne samo povećanja akciznih stopa, već i akcija protiv šverca duvana.
Hrvatska, kako je kazao, kao članica EU je ispred Srbije u borbi protiv šverca duvana, i tamo su strogost inspekcija i revnost najveće u regionu, a Srbija sledi, i na dobrom je putu da dostigne taj nivo.

Pekez je kazao da problem u regionu postoji u Bosni i Hercegovini, jer je to država koja je najviše pod uticajem nelegalne trgovine.
Ključni problem u ovom trenutku pored kontinutiteta, koji nije problem već potreba, jesu sudovi i sudske presude koje nam nedostaju u celom lancu odgovora na ovaj drustsveni problem. Sudovi primaju predmete i do sada nažalost presuda nema, kritikovao je Pekez.

On je ukazao da je u poslednje tri godine u Srbiji zaplenjeno 1.448 tona duvana, podneto je 769 prijava, ali da nije bilo nijedne presude.
Presudama, kako je kazao, država jasno stavlja do znanja da neće tolerisati protivzakonito postupanje.

"Jasno je da je potrebno vreme da se predmeti procesuiraju, ali nadamo se da će i sudovi sa svoje strane shvatiti ozbiljnost problema i da će efikasnije postupati po tim predmetima, da će sudski epilog biti takav da će dati jedan adekvatan i konacan odgovor na sve probleme i značajne zaplene koje se dešavaju poslednjih godinu dana", rekao je Pekez uoči današnjeg Samita ministara finansija i guvernera "Finansijska budućnost regiona" u Bečićicma.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana