Tekst objavljen: 14.06.2015 13:08        


BOSTON, 14. juna (Tanjug) - Sjedinjene meričke države moraju da podignu "zastarelu" zabranu izvoza nafte da bi ostvarile punu ekonomsku i geopolitičku prednost procvata proizvodnje nafte iz škriljaca, navodi se u studiji Poslovne škole Univerziteta Harvard.

Harvard: SAD da ukinu zabranu izvoza nafte

Ukidanje 40-godišnje zabrane izvoza najvećeg dela naftnih proizvoda, uvedene kao odgovor na arapski naftni embargo 1975. i ublažavanje restrikcija na izvoz tečnog prirodnog gasa donelo bi 23 milijarde dolara u američki budžet do 2030. To bi dovelo do otvaranja desetina hiljada novih radnih mesta i omogućilo SAD veći uticaj u svetu, navodi se u studiji, prenosi Rojters.

"Danas, zabrana izvoza nafte umanjuje tržišne mogućnosti za naše proizvođače i smanjuje privredni rast SAD, dok zauzvrat ne nudi nikakve koristi Americi niti Amerikancima", navode autori studije izrađene u saradnji sa Boston konsalting grupom.

Poziv za ukidanje zabrane dolazi u vreme žustre rasprave u Vašingtonu o toj temi, nakon što su republikanci u poslednjih nekoliko meseci predlog zakona o ukidanju zabrane predstavili i gornjem i donjem domu američkog Kongresa.

Proizvođači nafte koji žele da izvoze u Aziju i Evropu navode da zabrana izvoza dovodi do gomilanja zaliha kod kuće, koje bi moglo da uguši procvat vađenja nafte iz škriljaca. Deo demokrata protivi se tome, navodeći da bi izvoz podigao domaće cene nafte.

Zahvaljujući hidrauličnom bušenju škriljaca, proizvodnja prirodnog gasa u SAD skočila je 35 odsto od 2005, a proizvodnja nafte 45 odsto od 2010. Harvard navodi da bušenje škriljaca doprinosi američkom bruto domaćem prozivodu sa 430 milijardi dolara godišnje i omogućava posao za više od 2,7 miliona ljudi.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana