Tekst objavljen: 18.07.2015 11:46        


ZAGREB, 18. jula (Tanjug) - U anketi portala MojPosao, sprovedenoj kod 400 ispitanika iz radnog odnosa, većina (62 odsto) je odgovorila da je zadovoljna dužinom godišnjeg odmora koji u Hrvatskoj u proseku iznosi 23,3 dana, trećina (34 odsto) bi želela još koji dan, a ima i onih (četiri odsto) koji smatraju da im godišnji odmori traju predugo i da im to umanjuje produktivnost.

Hrvati uglavnom zadovoljni dužinom godišnjeg odmora

Zaposleni ispitanici iz ovogodišnje ankete u proseku imaju 23,3 dana godišnjeg odmora, dok su oni iz prošlogodišnje imali dva dana manje.

Najviše dana godišnjeg imaju zaposleni u institucijama čak 26,3 dana. U velikim firmama prosečan godišnji odmor je 24,8 dana, a u malim 20,6 dana. Zaposleni u privatnim firmama u pretežno domaćem vlasništvu imaju u proseku 21,6 dana godišnjeg odmora, preneo je Poslovni dnevnik.

Najveću nesrazmeru između dobijenog i željenog broja dana godišnjeg odmora je kod ispitanika zaposlenih u malim firmama koji imaju 20,6 dana, a želeli bi 27,8 dana. Ispitanici zaposleni u velikim firmama ili institucijama najzadovoljniji su brojem dana godišnjeg (67 odsto).

Brojem dana godišnjeg odmora najmanje su zadovoljni zaposleni u državnim firmama, gde je njih 43 odsto poželelo da ima više dana i to u proseku 33,3 dana, a trenutno imaju 24,7 dana.

Najzadovoljniji su zaposleni u hrvatskim državnim institucijama, njih 81 odsto zadovoljno je brojem dana godišnjeg odmora, koji iznosu 26,3 u proseku.

Godišnji odmor koristi se dva ili više puta u toku godine, a čak 82 odsto ispitanika će ove godine svoj godišnji odmor koristiti višekratno, u dva ili više navrata.

Probleme s odlaskom na godišnji u željenom terminu nikada nije imalo 19 odsto ispitanika, dok je 36 odsto njih ponekad imalo takve probleme, a 23 odsto je reklo da nije imalo takvih problema kada su ranije najavili kada žele da idu. Za razliku od njih, 21 odsto ispitanika navodi da im je vrlo teško da dobiju godišnji odmor u željenom periodu.

Godišnji odmor u vreme kada to njima odgovara najteže dobijaju ispitanici zaposleni u privatnim firmama u pretežno domaćem (24 odsto) i stranom (22 odsto) vlasništvu.

Velika većina ispitanika, njih 81 odsto, ne očekuje da će im poslodavac isplatiti regres. Ostalih 19 odsto to očekuje i nada se isplati od 1.410 kuna (183,3 evra) u proseku.

Ispitanici zaposleni u velikim firmama ili institucijama, njih 26 odsto, u većoj meri očekuju regres nego oni zaposleni u srednje velikim (18 odsto) i malim (devet odsto) firmama ili institucijama.

Regres u najvećoj meri (33 odsto) očekuju ispitanici zaposleni u privatnim firmama u pretežno stranom vlasništvu, za njima su ispitanici zaposleni u firmama u hrvatskom državnom vlasništvu (29 odsto), dok se u najmanjoj meri isplati regresa nadaju zaposleni u hrvatskim institucijama gde je takva očekivanja izrazilo svega sedam odsto ispitanika, navedeno je u tekstu.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana