NJUJORK, 9. juna (Tanjug) - Posledicama potencijalnog izlaska Velike Britanije iz Evropske unije su najizloženije Irska, Luksemburg, Malta i Kipar, naročito u oblasti trgovine i migracija, prema istraživanju međunarodne rejting agencije Standard || Purs Global rejtings (S||P).
Bonitetna agencija je izradila indeks izloženosti Bregzitu, koji meri udeo izvoza robe i usluga u Britaniju u BDP-u tih zemalja, dvosmerna migratorna kretanja i direktne strane investicije u Britaniji.
Analizirano je 20 zemalja koje bi mogle da budu najizloženije posledicama takvog scenarija, i zaključeno je da su Irska i drugi manji otvoreni finansijski centri najizloženiji odluci o izlasku Britanije iz EU.
"Od 20 najranjivijih država, samo dve, Kanada i Švajcarska, nisu članice EU, a samo jedna, Kanada, nije evropska država", navodi analitičar Frenk DŽil iz S||P-a u izveštaju.
Indeks ne odražava potencijalne političke i tržišne šokove posle Bregzita, niti dugoročne efekte posledica Bregzita po tržišta.
Druga bonitetna agencija Fič je pre dve nedelje saopštila da bi izlazak Britanije iz Evropske unije mogao da ugrozi kreditni rejting drugih članica Evropske unije koje imaju bliske trgovinske i finansijske veze sa Britanijom, kao što su Nemačka, Francuska, Španija, Irska i Holandija.
Ostavi komentar