Tekst objavljen: 29.01.2016 8:08        


BERLIN, 29. januara (Tanjug) - Italijanski premijer Mateo Renci insistirao je danas na tome da budžetska pravila Evropske unije treba da se tumače fleksibilno, navodeći da mere štednje ne funkcionišu. 

Italija traži fleksibilnost u budžetskim pravilima EU

"Smatram da štednja ne deluje i da može dovesti do kolapsa vlada. Ne tražimo n ove propise, već da se postojeći propisi EU o fleksibilnosti primene", rekao je Renci na zajedničkoj konferenciji sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel u Berlinu, prenosi agencija Frans pres.

Renci je rekao da je predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker dao obećanje o fleksibilnoj primeni propisa.
"A, ja ne mislim da je on promenio mišljenje", kazao je Renci, i dodao da budžetska štednja u Evropi koči ekonomski rast u njegovoj zemlji.

Merkelova je, sa druge strane, pohvalila ekonomske reforme koje je Renci do sada sproveo u Italiji, kao što su reforme na tržištu rada, opisujući ih kao "važan doprinos Italiji i Evropi".

Kada je reč o budžetskoj discipilni, Merkelova je navela da tu "uvek mogu postojati različite interpretacije", i da je na kraju na zvaničnom Briselu da odluči da li Italija poštuje obaveze propisane sporazumima sa EU.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana