VAŠINGTON, 6. maja (Tanjug) - Predsednica američke centralne banke (Fed), DŽenet Jelen, kaže da su ta institucija i drugi bankarski regulatori ostvarili veliki napredak na planu ispravljanja nedostataka finansijskog sistema koji je izazvao najgoru bankarsku krizu u poslednjih sedam decenija. "Bankarski regulatori nastavljaju da motre na svaku oblast u kojoj dodatne reforme mogu zatrebati", izjavila je Jelen na jednoj finansijskoj konferenc
VAŠINGTON, 6. maja (Tanjug) - Predsednica američke centralne banke (Fed), DŽenet Jelen, kaže da su ta institucija i drugi bankarski regulatori ostvarili veliki napredak na planu ispravljanja nedostataka finansijskog sistema koji je izazvao najgoru bankarsku krizu u poslednjih sedam decenija.
"Bankarski regulatori nastavljaju da motre na svaku oblast u kojoj dodatne reforme mogu zatrebati", izjavila je Jelen na jednoj finansijskoj konferenciji u Vašingtonu koju je organizovao Institut za novo ekonomsko razmišljanje, a prenosi agencija Asošiejted pres (AP).
Koristeći već odomaćenu frazu u SAD, "isuviše velike da bi propale", ona je ukazala na potrebu rešavanja problema odnosno percepcije koja vlada medju investitorima da su pojedine institucije toliko velike, da bi u slučaju da zapadnu u probleme, vlada priskočila da ih spasi.
Na konferenciji je prisustvovala i direktorka Medjunarodnog monetarnog fonda, Kristin Lagard, koja je saopštila da, prema najnovijem izveštaju MMF-a, rizici po finansijsku stabilnost širom sveta neprestano rastu, a naročito po nebankarske finansijske institucije i po tržišta u usponu.
"Moramo da izgradimo finansijski sistem koji je etički i više orijentisan na potrebe realne ekonomije, odnosno finansijski sistem koju služi društvu", izjavila je Lagardova.
Sa druge strane, Jelenova je rekla da dobar finansijski sektor promoviše otvaranje radnih mesta, inovacije i privredni rast, ali da problem nastaje kada se inicijative deformišu, pa se bankarski čelnici preorijentišu na rizične strategije kako bi uvećali zaradu.
"Nažalost, u godinama koje su prethodile finansijskoj krizi, previše kompanija je preuzelo rizik koji nisu mogle ni sa izmere, a kamoli da upravljaju njime. Posledica toga bila je najteža finansijska i ekonomska kriza od Velike depresije", izjavila je Jelen, podsećajući da je devet miliona Amerikanaca izgubilo posao, a dvostruko više izgubilo domove.
Ostavi komentar