Tekst objavljen: 20.11.2015 12:48        


PARIZ, 20. novembra (Tanjug) - Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) očekuje da će u Kini biti nastavljen usporen privredni rast u proseku od 6,0 odsto godišnje tokom narednih pet godina, dok je stopu rasta Indije za navedeni period podigla na 7,3 procenta.

Kineski rast prosečno 6,0 odsto u idućih pet godina

Prema Godišnjem izveštaju OECD-a, objavljenom na regionalnoj poslovnoj konferenciji u susret samitu zemalja ASEAN-a ovog vikenda, kinesko usporavanje znači da će manja izvozna tražnja i priliv investicija u jugoistočnoj Aziji potopiti privredni na rast na prosečno 5,2 odsto godišnje do 2020. godine, prenosi agencija AP.

U izveštaju se navodi da kinesko usporavanje, poostravanje monetarne politike SAD i smanjenje rasta produktivnosti, predstavljaju ključne izazove za održanje zamajca rasta azijskog regiona.

Prema dokumentu OECD-a, transformacija jugoistočne Azije u ekonomsku zajednicu do 31. decembra, po uzoru na Evropsku uniju, veliki je korak, ali stvarne aktivnosti na integraciji, poput onih u sektoru usluga, teku sporo.

U izveštaju se poziva na ulaganje većih napora u regionu kako bi se pomoglo siromašnijim članicama - Kambodži, Laosu i Mjanmaru, da premoste zaostatke u razvoju.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana