Tekst objavljen: 16.05.2015 10:10        


PEKING, 1. maja (Tanjug) - Prodavci nekretnina u Kini, suočeni sa prevelikom ponudom, a premalom potražnjom stanova, osnovali su posebne agencije za unajmljivanje zapadnjaka za animaciju potencijalnih kupca. Od preko milion novih stanova, izgradjenih poslednjih godina u Kini, čak 20 odsto je neuseljeno. Hiljade novih zgrada je na raspolaganju, ali kupaca i stanara nema, jer su tokom nekoliko kriznih godina u Kini napravljeni milioni novih stan

Kineski

PEKING, 1. maja (Tanjug) - Prodavci nekretnina u Kini, suočeni sa prevelikom ponudom, a premalom potražnjom stanova, osnovali su posebne agencije za unajmljivanje zapadnjaka za animaciju potencijalnih kupca.
Od preko milion novih stanova, izgradjenih poslednjih godina u Kini, čak 20 odsto je neuseljeno. Hiljade novih zgrada je na raspolaganju, ali kupaca i stanara nema, jer su tokom nekoliko kriznih godina u Kini napravljeni milioni novih stanova u regijama u kojima se ne pamti takav intenzitet urbanizacije.
Kineski agenti za prodaju nekretnina pronašli su efikasno rešenje tako što organiziju žurke i proslave sa belcima u zgradama sa neuseljenim stanovima kako bi ih učinili primamljivim lokalnom stanovništvu.
Prisustvo belaca "podiže" cenu nekretnina, koje postaju atraktivnije domaćim kupcima, prenosi list Figaro.
"Istina, belci su skupi, ali njihovo prisustvo diže rejting bilo kog mesta. Ako, medjutim, nemate dovoljno novca a želite da neko mesto internacionalizujete, unajmite crnce, oni su veoma otvoreni a i koštaju samo 145 evra", objašnjava službenik jedne od agencije za iznajmljivanje stranih promotera nekretnina.
Regrutovanje belaca vrše posebni agenti koji obično traže po barovima i diskotekama strance koji umeju lepo da igraju, sviraju i pevaju. Najobdareniji se lažno predstavljaju eventualnim kupcima kao lokalne zvezde.
Najveći broj praznih stanova nalazi su u malim gradovima u kineskoj unutrašnjosti, takozvanim "gradovima duhova".
Procenjuje se da u Kini ima preko 60 miliona stanova bez stanara u oko 200 "fantomskih" gradova u 12 različitih provincija, ali, prema pisanju kanadskog lista Pres, zvaničnih podataka o tome - nema.
Ti gradovi nastali su tokom krize 2008, kada je drastično opao izvoz, tako du su kineske vlasti, da bi uposlili otpuštene radnike, počeli da investiraju u izgradnju stambenih zgrada, u kojima niko nikada neće živeti, tvrde analitičari konsultantske kuće Stratford Global Intelidžens.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana