Tekst objavljen: 21.07.2016 12:38        


LONDON, 21. jula (Tanjug) - Guverner centralne banke Japana, Haruhiko Kuroda, odbacio je danas ideju korišćenja "novca iz helikoptera" za stimulisanje japanske ekonomije, poručivši da centralna banka već poseduje mere za dodatno labavljenje monetarne politike ako za tim bude bilo potrebe.

Kuroda:Nema potrebe za primenom mere

Kuroda je, u intervjuu za britanski radio Bi-Bi-Si, rekao da je Japan imao benefita od jasnog odvajanja fiskalnih i monetarnih institucija proteklih godina.

"Ne mislim da bi u ovoj fazi trebalo da odustanemo od institucionalnog okruženja. Nema potrebe a ni mogućnosti za novcem iz helikoptera", izjavio je Kuroda.

"Imamo veoma jak okvir fiskalne politike, i ne mislim da će biti značajnijih ograničenja u daljem labavljenju monetarnih uslova u Japanu, ako za njima bude bilo potrebe", poručio je on.

Japanska tržišta su ovog meseca spekulisala da će vlada u Tokiju primeniti takozvanu meru "novac iz helikoptera", kada centralna banka direktno finansira budžet podsticajima kroz programe kao što je emisija perpetualnih obveznica (obveznica bez dospeća).

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana