Tekst objavljen: 14.07.2015 13:46        


SUBOTICA, 14. jula (Tanjug) - Do kraja godine trebalo da bude završen katastar zagadjivača na teritoriji Subotice kako bi se znalo kakve otpadne vode subotička privreda ispušta u javnu kanalizaciju, najavio je gradonačelnik Subotice Jene Maglai.

Maglai: Do kraja godine katastar zagađivača

On je danas sa saradnicima obišao Fidelinkinu skrobaru, koja je uložila četiri miliona dinara u nabavku prečistača otpadnih voda koje nastaju u procesu proizvodnje, zahvaljujući kojem će pritisak otpadnih voda opterećenih organskim materijama na gradski prečistač biti smanjen.

Maglai je ovo postrojenje istakao kao pozitivan primer i za ostale privredne subjekte u gradu i očekuje da ga prate kao primer društvene odgovornosti.

On je podsetio je da je u toku izrada katastra zagađivača na teritoriji Subotice, kako bi se znalo kakve otpadne vode subotička privreda ispušta u javnu kanalizaciju.

Nadamo se da će svi privredni subjekti koji su dobili naše upitnike zaista ozbiljno to shvatiti, da će u budućnosti preduzeti sve da svoje otpadne vode doveli u kriterijume koji su nam potrebni i koji mogu da udju u javnu kanalizaciju, jer ćemo sledeće godine početi kontrolu rada svih tih privrednih subjekata, rekao je Maglai.

Osim na rad gradskog prečistača, izgradnja ovakvih postrojenja u preduzećima je važna i sa aspekta najavljene sanacije Palićkog jezera.

Uložićemo velike pare u Palić, sredjivaćemo Palić i ne bi bilo u redu da nam neko takav ozbiljan projekat i poduhvat i taj biser prirode ovde u Subotici zagađuje i pravi probleme, rekao je Maglai.

On nije želeo da licitira sa podacima o tome ko i u kojoj meri zagađuje, već je najavio da će ta baza podataka biti ustrojena do kraja godine.

Sa nekim privrednim subjektima imamo dobru saradnju, sa nekima to ide malo teže, ali mislim da će svi na kraju dati sve podatke koje smo od njih tražilii da će biti, tako da kažem, partneri lokalnoj samoupravi u rešavanju tih problema, dodao je Maglai.

Nabavkom savremenog prečistača, vrednog četiri miliona dinara, materije koje ostaju u vodi nakon procesa proizvodnje u Fidelinka Skrobari se izdvajaju i postaju sirovina za proizvodnju bioetanola, dok u javnu kanalizaciju otiče voda u skladu sa standardima.

Namera preduzeća je da u budućnosti ta voda ponovo bude vraćena u prosec proizvodnje.

Fidelinka Skrob je jedini proizvođač pšeničnog skroba i glutena u regionu. Iako su stečaju, izvoze 85 odsto svojih proizvoda, a u ovoj godini osvojili su i tržište Japana.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana