Tekst objavljen: 10.06.2015 10:38        


ZAGREB, 6. juni (Tanjug) - Nedavno objavljeni podatak o rastu bruto društvenog proizvoda Hrvatske u prvom kvartalu od 0,5 odsto tehnički znači izlazak iz recesije, ali na izlazak iz krize Hrvatska će još pričekati, smatra kolumnista Seebiza Siniša Malus.

Malus: Hrvatska izašla iz recesije, ali ne i iz krize

Prema njegovim rečima, za Hrvatsku je mnogo važnije od podatka o rastu BDP-a u nekom periodu, stvaranje strukturnih pretpostavki za više stope rasta u srednjem i dužem roku, a to se, kako kaže, neće dogoditi s ekonomskom politikom koja se vodi poslednje dve decenije, prenosi regionalni portal Seebiz.

"Iz krize je, recimo, izašla Slovenija, koja je istog dana objavila podatak o rastu BDP-a u istom tromesečju od 2,9 odsto, što je već opipljiviji rast, pa zato evropski zvaničnici s pravom hvale Sloveniju kao jedan od svetlih primera u inače slabom oporavku u Evropskoj uniji", piše Malus.

Podseća da oporavak zasnovan samo na potrošnji i turizmu nije onaj koji je održiv i poželjan. Biće potrebno učiniti još mnogo toga na stvaranju povoljnijeg poslovnog ambijenta i privlačenju većeg broja najisplativijih investicija, a to su one koje donose i novo zapošljavanje.
"Osim toga, izvoz je još na nivou kada ne može doneti bitnu prevagu u intenzitetu ekonomskog rasta", ocenjuje ovaj kolumnista.

Ulazak u Evropsku uniju doneo je rast uvoza iz zemalja EU, posebno hrane, a hrvatska ekonomija ostala je fokusirana na zemlje takozvanog bližeg inostranstva (CEFTA).
Moguće je da će BDP u naredna dva kvartala imati i jači rast od 0,5 odsto, ponajviše zbog turističke sezone, ali to, kako se navodi, (premijeru Zoranu) Milanoviću i njegovoj Vladi verovatno neće mnogo pomoći.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana