Tekst objavljen: 14.05.2015 12:15        


BEOGRAD, 29. aprila (Tanjug) - Šefica Pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević izjavila je danas da je Srbija pitanja energetike i životne sredine označila kao prioritete u pregovaračkom procesu sa EU. U diskusiji "Energetika i životna sredina - Srbija na putu ka EUĆ, održanoj u Skupštini Srbije, poručila je i da je Srbija u pogledu donošenja zakona uradila dobar posao kada su te oblasti u pitanju, ali da mora d

Miščević: energetika i Ćivotna sredina prioriteti

BEOGRAD, 29. aprila (Tanjug) - Šefica Pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević izjavila je danas da je Srbija pitanja energetike i životne sredine označila kao prioritete u pregovaračkom procesu sa EU.
U diskusiji "Energetika i životna sredina - Srbija na putu ka EUĆ, održanoj u Skupštini Srbije, poručila je i da je Srbija u pogledu donošenja zakona uradila dobar posao kada su te oblasti u pitanju, ali da mora da obezbedi njihovu primenu u praksi.
ĆZa poglavlja 27 - životna redina, i 15 i 21 Ć energetika i transevropske mreže, nije tajna da smo u smislu pisanja zakona u ovim oblastima jako dobori, ali da ono što moramo dalje dokazivati jeste implementacija i kontrola nad njihovim sprovodjenjemĆ, rekla je Miščhević.
Dodala je da su pitanja energetike i životne sredine važne za Srbiju, jer su istovremeno šansa i za razvoj.
Mišćević je navela i da su, iako su troškovi uskladjivanja tih oblasti sa standardima EU veliki, istovremeno postoje i velike mogućnosti za investicije u zaštitu životne sredine, u zelenu ekonomiju i cirkularnu ekonomiju.
ĆVeza enegetike i životne sredine je takva da danas nema razvoja energetskog sektora u Evropi, a da se ne razmišlja o proceni uticaja na životnu sredinuĆ, rekla je Mišćević, dodajući da je jedan od standarda EU koji Srbija treba da ispuni jeste procena uticaja na životnu sredinu, koja je itekako merljiv instrument napretka država.
Miščević je pojasnila da Srbija u vezi tih oblasti može da traži prelazne periode i nakon ulaska u EU, budući da je neka pitanja jako teško i skupo uskladiti sa evorpskim standarima.
Ona je navela i da je u interesu Srbije da postane članica Evropske energetske unije, u okviru koje bi se objedinili energetski kapaciteti svih zemalja članica.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana