BEČ, 21. oktobra (Tanjug) - Samo pet država koje nisu članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), od osam pozvanih, poslalo je predstavnike na današnji sastanak tržišnih stručnjaka iz članica i nečlanica OPEK-a u Beču, izveštava Rojters. Od zemalja koje nisu članice naftnog kartela, svoje predstavnike su poslali Meksiko, Rusija, Kolumbija, Kazahstan i Brazil, navodi britanska agencija.
Procene su da današnji razgovori neće povećati izglede za zajedničku akciju za smanjenje isporuka, niti pružiti veliku podršku predlogu Venecuele o cenovnom okviru, navodi Rojters.
Učesnici bi se, međutim, mogli složiti oko razmene informacija ili nastavka evaluacije tržišta, poručuju predstavnici OPEK-a i analitičari.
"Biće razmene stavova, diskusije o tržištu i prezentacija OPEK-ovog sekretarijata, ali mislim da neće biti dogovora o koordinisanju akcija", izjavio je jedan od delagata OPEK-a.
Nečlanice OPEK-a odbile su da rade s OPEK-om na smanjenju isporuka nafte kako bi se smanjio višak ponude koji je podstakao potonuće cene "crnog zlata" ispod 50 dolara za barel sa nivoa od 115 dolara u junu 2014. godine, navodi britanska agencija.
S druge strane, OPEK je odbio da samo on ograniči isporuke i mnoge zemlje članice su čak povećale proizvodnju.
OPEK-ova članica Venecuela, pogodjena teškom besparicom, zalaže se pritom za rezanje proizvodnje i u okviru naftne organizacije i u zemljama nečlanicama i predlaže da se obnovi OPEK-ov mehanizam raspona cena s gornjim limitom na 70 dolara.
Ostavi komentar