Tekst objavljen: 15.06.2015 14:54        


BANJALUKA, 15. juna (Tanjug) - Privrednici u Republici Srpskoj (RS) očekuju od Vlade RS da do kraja godine smanji broj i iznose parafiskalnih nameta, a ne samo da formira njihov registar.

Nameti privredi održavaju administraciju

Prema analizama nevladinih organizacija, u Bosni i Hercegovini (BiH) ima od 400 do 500 parafiskalnih nameta na svim nivoima vlasti, pišu Nezavisne novine.

Iz Centara civilnih inicijativa (ČI) ukazuju na činjenicu da se od privrede u BiH godišnje naplati od pola do cele milijarde konvertibilnih maraka (KM), odnosno 255,6 do do 501,2 miliona evra, po osnovu parafiskalnih nameta, a da privreda zauzvrat od države dobije malo ili ništa.

"Prosečno preduzeće od svojih ukupnih prihoda godišnje pet do sedam odsto izdvaja za različite parafiskalne namete i administrativne troškove u BiH", rekao je projekt menadžer u ČI, Adis Arapović.

On je istakao da su tokom godine poslodavci u BiH u obavezi da na razne adrese predaju oko 150 različitih prijava i obrazaca, a postoji 30 zakona kojima su predviđene kazne za neplaćanje nameta. Kao primer naveo je da u proseku poslodavac plaća od pet do 10 naknada za vode.

U Uniji udruženja poslodavaca RS navode da su privrednici u RS sa porezima i doprinosima opterećeni plaćanjem najmanje 35 do 40 nameta, te da im se zapravo više i ne zna tačan broj, jer svaka privredna delatnost plaća posebne naknade i takse.

"Od lokalne zajednice pa naviše, kada nedostaje novca u budžetu, uvode se dodatni nameti privredi. Svaki dan plaćate nekakvu taksu ili naknadu i ne znate ni šta plaćate, ni kuda taj novac zapravo ide", naglasio je Saša Trivić, direktor preduzeća

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana