Tekst objavljen: 12.06.2015 11:08        


BEOGRAD, 12. juna (Tanjug) - Evropska unija ne traži od Srbije da se energetski distancira od Rusije, izjavio je potpredsednik Evropske komisije i komesar za energetiku Maroš Šefčovič i dodao da bi se o "Turskom toku" moralo porazgovarati, jer o njemu se do sada zna samo sa pres-konferencija. 

Ne tražimo energetsko distanciranje od Rusije

Prioritet unije u regionu je gasna interkonekcija između Bugarske i Srbije i spajanje sa gasnim terminalom u Hrvatskoj, kazao je on za RTS.

Šefčovič, koji je završio dvodnevnu posetu Beogradu, u razgovoru za RTS kaže da je za EU regionalni prioritet bugarsko-srpska gasna interkonekcija, a spremni su da iz svojih fondova podrže energetsku diverzifikaciju koju savetuju Srbiji.
Što se ruskih planova tiče, Evropska unija želi da mesto isporuke gasa bude u Evropi, a ne na turskoj granici.

Na pitanje, da kada savetuje Srbiju da diverzifikuje svoje energetsko snabdevanje, da li zapravo poručuje da se distancira od Rusije, on kaže - definitivno ne.
Ono što bismo želeli da postignemo je da svaka evropska zemlja ima veću energetsku bezbednost, a to znači pristup najmanje tri različita izvora gasa. Jer to s jedne strane povećava konkurenciju, što pozitivno utiče na cenu. A i energetska bezbednost je veća, rekao je Šefčovič .

"O ''Turskom toku'' bismo morali da porazgovaramo jer o njemu do sada znamo samo sa pres-konferencija. A nama je potrebno da znamo kakav će uticaj to imati na kompletnu energetsku bezbednost u Evropi i da li će se poštovati evropski zakoni. A naravno da to otvara i pitanje Ukrajine. Taj tok mora da se sačuva, tu imamo gasovode koji se koriste decenijama, čak i tokom hladnog rata. Tako da o ''Turskom toku'' treba da razgovaramo u konstruktivnoj atmosferi, da sagledamo komercijalnu stranu projekta i da vidimo kako će se uklopiti u strategiju energetske unije".

On je dodao da je EU u vrlo intenzivnoj komunikaciji sa ruskim partnerima, pogotovo o pitanju trilateralnih pregovora sa Ukrajinom i o takozvanom "zimskom paketu".
Pokušavamo da se dogovorimo da kao i prošle zime gas teče kroz Ukrajinu i u Ukrajinu. Dakle, želimo da se to dobro iskustvo ponovi sledeće zime. U vrlo smo intenzivnim razgovorima, ali su oni koncentrisani na ova pitanja, tako da o drugim pitanjima tek treba da razgovaramo detaljnije, kaže Šefčovič.

"Juče sam to čuo ovde od srpskih zvaničnika, ranije od predstavnika gasnih kompanija u Evropi, od predstavnika zemalja kroz koje je ''Južni tok'' trebalo da prođe. Mislim da smo svi za tu vest čuli na pres-konferenciji. Mislim da treba da se pomerimo od pres-konferencija ka uobičajenim pregovorima i da razjasnimo neke stvari. Recimo, za Evropsku uniju je važno da mesta za isporuku gasa budu u Evropi, a ne na turskoj granici. Primili smo to k znanju. Za neke države, poput Bugarske, to je bilo veliko iznenađenje. Stvorilo je mnoge brige oko energetske bezbednosti", dodao je Šefčovič.

I kako sam ovde razumeo, trebalo bi uključiti Evropsku investicionu banku i Evropsku banku za rekonstrukciju i razvoj kako bismo bili sigurni da je novca dovoljno za ovu bugarsko-srpsku interkonekciju, dodaje on.
"Mi vidimo Srbiju i druge zemlje kandidate kao deo projekta Energetske unije. Srbija može da prisustvuje svim pripremama i sastancima o energetskoj bezbednosti u regionu. Radićemo vrlo blisko sa Srbijom na interkonekcijama. To je bila tema današnjeg razgovora. Govorili smo o stabilnom povezivanju Srbije sa LNG terminalom koji se gradi u Hrvatskoj, što bi otvorilo nove opcije", kaže Šefčovič.

Na pitanje da li je projekat Energetske unije predstavljen nekome u Rusiji, odgovara potvrdno.
I oni su veoma zainteresovani. Bio sam u Moskvi u januaru. Tada smo bili tek u pripremnoj fazi... Mi ih vidimo kao veoma važnog energetskog partnera i verujem da će to ostati i u budućnosti.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana