Tekst objavljen: 17.06.2015 10:11        


BEOGRAD, 17. juna (Tanjug) - Fabrike za reciklažu otpada u Srbiji se suočavaju sa nedostakom sirovina za preradu što ugrožava njihovo poslovanje, saopštili su danas predstavnici Udruženja reciklera Srbije i Srpske asocijacije reciklera ambalažnog otpada. Oni su naveli da je razlog za takvu situaciju to što nije dovoljno razvijen sistem sakupljanja otpada za reciklažu i izvoz neprerađenog otpada u zemlje u okruženju.

Nedovoljno sirovina za preradu otpada u Srbiji

Predsednica Udruženja reciklera Ana Petrović-Vukićević je na Forumu zelene industrije, održanom i Privrednoj komori Srbije rekla da je za reciklažnu industriju u Srbiji najvažnije da obezbedi predvidivo poslovanje i osigura količine otpada za preradu.

"Recikleri u Srbiji suočavaju se sa problemima nedostatka sirovine i nekonkurentnosti u odnosu na konkurenciju iz inostranstva, a kapaciteti domaćih reciklera su značajno veći nego količina dostupne sekundarne sirovine", navela je Petrović-Vukićević.

Kako je nistakla, industrija reciklaže iz tog razloga traži da se inicira potpisivanje međudržavnih sporazuma kojima bi bio dozvoljen uvoz otpada iz posebnih tokova otpada za čiju bi reciklažu i zbrinjavanje država izvoznik otpada, koja na svojoj teritoriji nema adekvatna postrojenja plaćala Srbiji naknadu za tretman otpada.

"Od te naknade bi se dalje pokrivali troškovi prerade u domaćim reciklažnim postrojenjima", dodala je ona.

Prema rečima predsednica Srpske asocijacije reciklera ambalažnog otpada Kristine Cvejanov prošle godine je u postrojenjima u Srbiji proizvedeno 8.230 tona reciklata PET ambalaže, a 4.178 tona neprerađenog otpada izvezeno je u zemlje u okruženju.

"Fabrike za reciklažu papira i stakla prinuđene su da uvoze otpad iz inostranstva po cenama višim i do 40 odsto, dok se istovremeno otpadni papir i staklo izvoze iz Srbije, što doprinosi odlivu deviza iz Srbije", naglasila je ona.

Cvejanov je rekla da je prema podacima Srpske asocijacije reciklera ambalažnog otpada popunjenost fabrika za recilažu ambalažnog otpada je svega 50 odsto što, kako je ocenila, ozbiljno ugrožava njihov dalji razvoj.

Predstavnici Udruženja reciklera Srbije i Srpska asocijacija reciklera ambalažnog otpada zatražili su poboljašnje inspekcijskog nadzora u oblasti upravljanja otpadom i definisanje nivoa reciklaže.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana