ZAJEČAR, 28. aprila (Tanjug) - U pojedinim krajevima u Srbiji sa velikim brojem gradjana koji rade u inostranstvu, godinama unazad cveta vrlo unosan "biznis" - nelegalni prevoz putnika, pa je neophodna hitna intervencija državnih organa, jer posledice i finansijski gubici prete da još više ugroze državni budžet, a legalne, registrovane prevoznike, dovedu na rub egzistencije. Kako prenosi "Best televizija" najveći broj nelegalnih
ZAJEČAR, 28. aprila (Tanjug) - U pojedinim krajevima u Srbiji sa velikim brojem gradjana koji rade u inostranstvu, godinama unazad cveta vrlo unosan "biznis" - nelegalni prevoz putnika, pa je neophodna hitna intervencija državnih organa, jer posledice i finansijski gubici prete da još više ugroze državni budžet, a legalne, registrovane prevoznike, dovedu na rub egzistencije.
Kako prenosi "Best televizija" najveći broj nelegalnih prevoznika obavlja prevoz kombi vozilima na medjunarodnim linijama izmedju Srbije, Austrije i Nemačke, odakle svakodnevno za gradove u našoj zemlji polazi 50 do 100 kombi vozila čiji su vlasnici naši državljani na privremenom radu u ovim zemljama, ali i državljani Nemačke i Austrije.
Vikendima, kao i pre i posle većih praznika, broj kombi vozila dostiže 400 do 500.
Dnevne zarade nelegalnih kombi prevoznika, prema podacima do kojih je došla "Best televizija" su oko 680 evra za polaske iz Austrije i 1.200 evra za polaske iz Nemačke, na nedeljnom nivou zarade nelegalnih prevoznika su iz Austrije 238.000 evra, a iz Nemačke 180.000 evra, što na godišnjem nivou ukupno iznosi 21.736.000 evra.
Da je nelegalni medjunarodni prevoz putnika postao vrlo unosan biznis govori i činjenica da pojedini divlji prevoznici poseduju i po desetak kombija koji svakodnevno kreću iz gradova Srbije i iz inostranstva, a organizovani su u "udruženja", koja se mogu okarakterisati kao "organizovane kriminalne grupe sa prvenstvenim ciljem sticanja protivpravne imovinske koristi".
Šteta koju divlji prevoznici u medjunarodnom putničkom saobraćaju nanose državi je dvostruka - država od njihove zarade nema nikakve koristi, jer nisu registrovani i ne plaćaju porez, dok legalni prevoznici trpe velike gubitke koji se direktno odražavaju na njihove prihode, čime je takodje oštećen budžet Srbije u koji se sliva manje novca od poreza na prodate karte.
Ovakvim delovanjem neregistrovanih prevoznika ugroženi su i sami putnici, obzirom da za njih rade ljudi bez lekarskih pregleda, kojima se inače podvrgavaju profesionalni vozači, često penzioneri, kontrole tehničke ispravnosti vozila nema, a sami putnici i njihov prtljag nisu osigurani, navodi "Best televizija".
Ostavi komentar