BEOGRAD, 24. februara (Tanjug) - Naftna industrija Srbije (NIS) ostvarila je u 2015. godini neto dobit od 14,6 milijardi dinara (118,2 miliona evra), dok je profit pre oporezivanja kamata i amortizacije (EBITDA) iznosila 46,5 milijardi dinara (376,5 miliona evra), saopšteno je danas iz te kompanije.
Iako su finansijski pokazatelji niži nego 2014. godine, oni su znatno iznad planiranih za 2015, uzimajući u obzir pad cena sirove nafte, naveli su iz NIS-a.
Na poslovne rezultate su, kako se precizira, u najvećoj meri uticali pad cena nafte na svetskom tržištu od gotovo 50 odsto i negativan uticaj kursnih razlika koje su u 2015. iznosile 8,1 milijardu dinara.
"Protekla godina je bila teška ne samo za NIS, već i za ceo naftno-gasni sektor u svetu i ponosan sam što smo uspeli da zadržimo profitabilnost. Naš odgovor na krizu su bili timski rad, smanjenje troškova i operativna efikasnost u svim segmentima poslovanja, koji su dali očekivane rezultate zbog čega i dalje ostaju naš glavni cilj", izjavio je generalni direktor NIS-a, Kiril Kravčenko.
Održanju profitabilnosti u izuzetno složenim uslovima za poslovanje doprinelo je kontinuirano sprovodjenje programa operativne efikasnosti. Ostvareni ekonomski efekat mera za povećanje efikasnosti poslovanja u 2015. godini (i na EBITDA i na novčani tok) iznosio je 13,3 milijarde dinara.
Zahvaljujući tome, NIS je uspeo da održi planirani nivo investicija i u toku 2015. je u razvoj kompanije uloženo 30,3 milijarde dinara, što je dvostruko viši iznos od ostvarene godišnje neto dobiti kompanije, čime je NIS ostao u vrhu najvećih investitora u Srbiji, navodi se u saopštenju.
Ukupan iznos obračunatih obaveza po osnovu poreza i drugih javnih prihoda u 2015. godini iznosio je 151,9 milijardi dinara, odnosno 12 odsto više nego pre godinu dana.
Takođe, treću godinu zaredom, NIS je lani isplatio akcionarima dividende u ukupnom iznosu od 7,6 milijardi dinara, što je 25 odsto neto dobiti kompanije iz 2014. godine.
Kompanija je lani u oblasti istraživanja i proizvodnje povećala rezerve ugljovodonika za 8,0 odsto u poredjenju sa 2014. godinom, dok je obim prerade nafte i dorade poluproizvoda povećala za 6,0 procenata u odnosu na isti period godinu ranije.
"U domenu energetike, osnovana je kompanija TETO Pančevo sa ciljem izgradnje termoelektrane-toplane kapaciteta 140 MW u Pančevu, završena je izgradnja malih elektrana Velebit 3 i Sirakovo 2 i kompanija trenutno ima 13 malih elektrana na naftnim i gasnim poljima u Srbiji, ukupnog kapaciteta 11,6 MW".
Takođe, započeta je maloprodaja komprimovanog prirodnog gasa.
Ukupan promet naftnih derivata NIS-a povećan je za 5,0 odsto u odnosu na 2014. godinu, što je rezultiralo i rastom udela kompanije na maloprodajnom tržištu naftnih derivata u Srbiji za 1,0 odsto.
"Svesni smo da će uslovi za poslovanje u 2016. godini biti znatno složeniji nego prethodne, pre svega zbog niske cene sirove nafte na svetskom tržištu i kolebanja kursa valuta. Pred nama su teška vremena, zbog čega moramo ostati fokusirani do kraja i uložiti mnogo napora na održanje profitabilnosti kompanije", poručio je Kravčenko u saopštenju.
Ostavi komentar