Tekst objavljen: 18.06.2015 10:47        


BERLIN, 18. juna (Tanjug) - Slepo insistiranje na smanjenju grčkih penzija samo će pogoršati i onako ozbiljnu finansijsku krizu u zemlji, rekao je premijer Grčke Aleksis Cipras za nemački list Tagespigl. 

Nsistriranje na rezanju penzija rasplamsava krizu

Cipras je u "gostujućoj kolumni" koju je napisao za nemački list odbacio "mit" da nemački poreski obveznici plaćaju za grčke plate i penzije, ukazujući na to da Grci, suprotno raširenom mišljenju u Nemačkoj, rade duže od Nemaca, prenosi Rojters.

"Slepo insistiranje na rezanju penzija u zemlji u kojoj je stopa nezaposlenosti 25 odsto, a polovina mladih je bez posla, samo će dodatno pogoršati ionako dramatičnu socijalnu sliku", piše Cipras.

Premijer Grčke navodi da su penzije jedini izvor prihoda za brojne porodice u Grčkoj, podsećajući da je zvanična Atina srezala državne rashode na peznije i socijalnu potrošnju za 50 odsto od 2010. do 2014. Zbog toga su, utvrdio je, dodatni rezovi u tako osetljivoj oblasti nemogući.

"Svako ko tvrdi da nemački poreski obveznici daju novac za grčke plate i penzije laže. Ne poričem da postoje problemi, ali želim da ukažem na to zašto ofanziva štednje iz prethodnih godina nije vodila nikuda", rekao je Cipras.

Pregovori Grčke i predstavnika EU i Međuanrodnog monetarnog fonda okončani su u Briselu bez dogovora, a prema navodima portparola Evropske komisije, i dalje postoje "značajne razlike" u stavovima dve strane.
Postojeći program međunarodne pomoći Grčkoj ističe 30. juna, pa se današnji sastanak ministara finansija evrozone u Luksemburgu smatra poslednjom šansom da Atina sa kreditorima postigne dogovor o reformama koje su uslov za novi program pomoći.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana