OBRENOVAC, 2. jula (Tanjug) - U Srbiji će od sutra pepelom iz termoenergetskih objekata moći da se grade autoputevi, aerodromske piste i železnička infrastruktura, izjavila je potpredsednica vlade i ministarka građevine Zorana Mihajlović, istakavši da već imamo 200 miliona tona pepela na deponijama, kojim može da se izgradi, na primer autoput od Beograda do Londona, dug 2.000 kilometara.
Mihajlović je, tokom obilaska TENT B u Obrenovcu, gde se nalazi deponija pepela, rekla novinarima da sutra stupa na snagu uredba o korišćenju pepela u putogradnji i infrastrukturi i dodala da će prva deonica na kojoj će biti isprobana upotreba pepela biti na Koridoru 11, kod Mislodjina, nedaleko od Obrenovca, u dužini od 200 metara.
"Na Koridoru 11 gradnja jednog kilometra autoputa u proseku košta sedam miliona evra, a korišćenjem pepela će biti ostvarene uštede od 1,4 do 1,8 miliona evra po kilometru", naglasila je Mihajlović.
Ona je istakla da se u Srbiji trenutno gradi oko 240 kilometara autoputa na Koridorima 10 i 11 i izrazila očekivanje da će se pepeo koristiti kao materijal.
"Ako konzorcijum domaćih preduzeća dobije na tenderu posao izgradnje osam kilometara autoputa na Koridoru 11 na deonici Srpska Kuća- Levosoje na jugu Srbije, nadam se da će koristiti pepeo", rekla je ministarka.
Ona je rekla da će se pepeo EPS-a, čija je ukupna vrednost milijardu evra ustupati besplatno za državne projekte, dok će u ostalim slučajevima morati da se plati.
V.d. direktora "Putevi Srbije" Zoran Drobnjak izrazio je očekivanje da će već ove godine početi da se koristi pepeo za gradnju Koridora 11 na deonicama Obrenovac-Ub i Lajkovac-Ljig, kao i da će prva deonica kod Mislođina biti probna.
Uredbom o primeni pepela u građevinarstvu bliže se propisuju uslovi za korišćenje pepela kao građevinskog materijala i u Srbiji budući da takva praksa u zemljama SAD i EU postoji više od 50 godina.
Na deponijama u Srbiji trenutno ima oko 200 miliona tona pepela tržišne vrednosti oko milijardu evra.
Upotrebom pepela iz termoelektrana i drugih termoenergetskih objekata mogu se ostvariti uštede od 30 od 80 odsto u izgradnji puteva u poređenju sa korišćenjem standardnih građevinskih materijala.
Ostavi komentar