Tekst objavljen: 13.07.2015 14:56        


BRISEL, 13. jula (Tanjug) - Lideri evrozone uputili su se kućama posle maratonskih pregovora sa Grčkom u okviru, kako izgleda, najdužeg samita u istoriji EU, piše britanski list Gardijan.

Okončani pregovori u Briselu

Nakon više od 26 sati, Grčka je uspela da obezbedi sporazum o trećem paketu medjunarodne finansijske pomoći koji joj je bio preko potreban, kao i da izbegne izlazak iz evrozone.

Vanredni samit lidera 19 članica evrozone počeo je u Briselu u nedelju kasno popodne i odužio se do jutarnjih sati. Samit je počeo u znaku duboke podele izmedju grupe zemalja, predvodjenih Nemačkom, koje su se zalagale za izbacivanje Grčke iz evrozone, i onih, na čelu sa Francuskom i Italijom, koje su bile za to da se Atini omogući vreme i dodatna finansijska pomoć kako bi otplatila dugove i ostala u monetarnoj uniji.

"Imali smo samo jedan cilj - da postignemo sporazum, i konačno smo ga ostvarili", rekao je novinarima jutros predsednik Evropskog saveta, Donald Tusk, dodajući da je Grčkoj odobren novi paket pomoći od oko 86 milijardi evra, ali pod strogim uslovima, koji uključuju paket mera štednje koji grčki parlament mora da usvoji do srede.

Premijer Grčke Aleksis Cipras izjavio je da dogovor koji je tokom noći postignut na samitu evrozone, može zemlji da donese nove investicije, da joj pomogne da se izvuče iz recesije i izbegne kolaps bankarskog sistema.

Novi program pomoći Atini treći je paket spasa za Grčku u poslednjih pet godina i dolazi nakon šestomesečnih mukotrpnih pregovora kreditora i Ciprasove vlade, koja je na vlast došla u januaru uz obećanje da će okončati budžetsku štednju koja je Grčku gurnula u duboku recesiju.

Grčka je u okviru sporazuma pristala da odmah pokrene opsežne mere, uključujući ambiciozne reforme penzionog sistema, liberalizaciju privrede, privatizaciju elektrodistibucione mreže, reformu tržišta rada i smanjenje obima nenaplativih zajmova, navodi se u zvaničnom saopštenju evrozone.

Pored toga, Atina treba da osnuje novi nezavisni fond u koji će prikupljati sredstva od privatizacije, pomoću kojih će otplaćivati novi zajam i refinansirati banke. Fondom bi upravljale grčke vlasti pod nadzorom relevantnih evropskih institucija.

Kao preduslov za početak pregovora o novom programu pomoći iz Evropskog stabilizacionog mehanizma, Atina mora u narednim danima u parlamentu da izglasa niz mera, koje se, izmedju ostalog, odnose na pojednostavljenje poreza na dodatu vrednost i širenje poreske osnove i poboljšanje dugoročne održivosti penzionog sistema.

Britanski list Fajnenšel tajms ocenjuje da je stepen nametnutog ekonomskog nadzora Grčke u okviru novog paketa pomoći toj zemlji dosad nezabeležen u EU.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana