BEOGRAD, 30. aprila (Tanjug) - Naša zemlja u svojoj istoriji često se suočavala sa "stezanjem kaiša" ali su uvek najveći teret podnosili najslabiji pa je neophodno uspostaviti čvrsto parnerstvo izmedju sindikata, poslodavaca i države kako bi se kriza uspešno prebrodila, ocenili su danas učesnici foruma "Reforme po ledjima radnika". Na forumu koji koji je organizovala Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) ukaza
BEOGRAD, 30. aprila (Tanjug) - Naša zemlja u svojoj istoriji često se suočavala sa "stezanjem kaiša" ali su uvek najveći teret podnosili najslabiji pa je neophodno uspostaviti čvrsto parnerstvo izmedju sindikata, poslodavaca i države kako bi se kriza uspešno prebrodila, ocenili su danas učesnici foruma "Reforme po ledjima radnika".
Na forumu koji koji je organizovala Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) ukazano je da su zemlje, koje su se uspešno izborile sa krizom nastalom 2008. godine, poput Nemačke, uspostavile dijalog i čvrsto partnerstvo pre svega izmedju sindikata i poslodavaca a država je pružila političku podršku da to partnersto u praksi bude održivo.
Predsednik ASNS Ranka Savić ukazala da radnici i njihove porodice snose najveći teret krize u kojoj se nalazimo ali je pitanje koji je prag njihove ekonomske izdrživosti.
Ona je naglasila da efekti novog Zakona o radu nisu onakvi kako je vlada najavljivala, a da je jedno od ključnih pitanja koje taj zakon nije rešio - pitanje zarada, jer samo 17 odsto privatnih poslodavaca u Srbiji redovno u dan isplaćuje zarade.
Savić je ukazala i da predvidjanja MMF-a kažu da će stopa nezaposlenosti u Srbiji do kraja godine biti 20,7 odsto, a očekuje se 30.000 novih radnika bez posla iz preduzeća u restrukturiranju.
Savetnik za sindikate, kolektivno pregovaranje i socijalni dijalog u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Dušan Petrović rekao je da je poslodavac i pre donošenja novog Zakona o radu mogao da optusti radnika, ali je pitanje koliko je ta odluka kasnije održiva na sudu.
On je naglasio da donošenjem novog Zakona o radu nije porastao broj otpuštanja a da je broj nezaposlenih u velikom broju slučajeva posledica tehnoloških viškova a ne novog zakona.
Pitanje zarada je, prema njegovom mišljenju, najvažnije jer neisplaćivanje zarada potpuno obesmišljava bilo kakav rad.
On je naglasio da bi zaposleni trebalo da koriste mehanizam koji im je omogućen zakonom i da na osnovu platnog listića pred sudom naplate svoje zarade.
Petrović je ukazao da je radnicima, takodje, na raspolaganju i krivično zakonodavstvo, koje predvidja mogućnost da se poslodavac i krivično goni ako svesno ne poštuje zakon ili opšta pravna akta, samo je potrebno da podnesu krivičnu prijavu.
"Pitanje ostvarivanja prava je i pitanje hrabrosti", rekao je Petrović i naglasio da je tu uloga sidnikata vrlo važna jer i on treba da se uključi i pomogne zaposlenima da podnesu zahteve za prinudno izvršenje isplate zarada.
Od usvajanja novog Zakona o radu do danas bilo je više od 150 ovih izvršenja, rekao je Petrović.
Lider Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović naglasio je da je za prevazilaženje problema ključan dogovor izmedju poslodavaca i sindikata.
U ovom trenutku nalazimo se na tankom ledu i svaki korak koji povlačimo može biti rizičan, i zato je saradnja neophodna, zaključio je on.
Ostavi komentar