PEKING, 10. juna (Tanjug) - Evropske kompanije gube poverenje u kinesku privredu, pri čemu mnoge od njih planiraju da otpuste zaposlene, jer zvanični Peking ima poteškoće sa podsticanjem privrednog rasta i kreće u antimonopolsku borbu, pokazali su rezultati ankete koju je sprovela Privredna komora Evropske unije u Kini.
Od proizvođača automobila i vina do tehnoloških kompanija, Evropljani su godinama računali na kinesko tržište radi povećanja obima prodaje, jer su perspektive za rast profita na domaćem tržištu oslabile, prenosi agencija Frans pres.
Najnovija anketa je, međutim, pokazala da je samo 28 odsto ispitanih kompanija optimistično u pogledu njihovog profita u Kini, što je prema ocenama Komore, rekordno nizak nivo.
Broj anketiranih kompanija, koje svrstavaju Kinu u tri vodeće investicione destinacije na svetu, smanjen je ove godine na 58 odsto, što je najniži nivo od 2011. godine, dok je od ukupno 541 anketirane kompanije, njih 56 odsto saopštilo da planira da proširi poslovanje u Kini, što je znatno ispod nivoa od 90 odsto od pre dve godine.
Pored toga, anketa je pokazala da skoro dve trećine evropskih kompanija planira da otpusti radnike u cilju smanjenja troškova.
"Evropske kompanije srećom znaju kako da se nose sa poteškoćama, ali što duže posluju u Kini, to su manje optimistične", izjavio je predsednik Komore, Jerg Vutke.
Privreda Kine je prošle godine ostvarila rast od 7,4 odsto, najsporiji tempo rasta za poslednje 24 godine, a usporavanje privrede se nastavilo i u ovoj godini.
Vladajuća Komunistička partija je, međutim, obećala da će napraviti zaokret u ekonomiji i da će se sa velikih investicionih projekata preorijentisati na ličnu potrošnju, dok se istovremeno bori protiv mita i monopolskog ponašanja.
Ostavi komentar