Tekst objavljen: 04.11.2015 9:12        


ZAGREB, 4. novembra (Tanjug) - Dug opšte države Hrvatske dostigao je u julu iznos od 289,1 milijardu kuna (37,5 milijardi evra), što je 6,1 milijardi kuna više nego u junu ove godine, a visok nivo i neodrživa dinamika njegovog rasta stvaraju dodat ni pritisak na rizik daljeg pada kreditnog rejtinga države.  

Rast javnog duga preti rušenju kreditnog rejtinga

Izazito visok mesečni rast duga posledica je julskog izdavanja državne obveznice na domaćem tržištu u iznosu od 6,0 milijardi kuna na deset godina uz kamatnu stopu od 4,5 odsto.

Time je udeo javnog duga u procenjenom BDP-u premašio 87 odsto, s tendencijom da do kraja godine dosegne već alarmantan nivo od 90 odsto BDP-a, piše portal Seebiz.

I na godišnjem nivou se nastavlja visok rast, pa je ukupan dug opšte države porastao za 6,7 odsto, pri čemu je unutrašnji dug porastao za 6,8 odsto, a inostrani za 6,5 odsto.

Nastavak neodržive dinamike pogoršanja situacije s javnim dugom, koja je prvenstveno posledica kumuliranja dugotrajnog i visokog budžetskog deficita, potvrđuju podaci o prirastu javnog duga u prvih sedam meseci ove godine, kada je dug povećan za 9,5 milijardi kuna.

Za to vreme, opšta država se gotovo podjednako zaduživala na unutrašnjem (dug povećan za 5,0 milijardi kuna) i inostranom finansijskom tržištu (dug povećan za 4,5 milijardi kuna), navodi se u tekstu.

"Udeo javnog duga u BDP-u do kraja ove godine sasvim će se približiti nivou od 90 odsto, što je osetno više u odnosu na nama uporedive zemlje, pa se nameće potreba rešavanja tereta duga putem snažnog smanjivanja budžetskog deficita", rekao je direktor Sektora za finansijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize Hrvatske privredne komore (HGK), Zvonimir Savić.

On je dodao da visok nivo i neodrživa dinamika rasta javnog duga stvaraju dodatni pritisak na rizik daljeg pada kreditnog rejtinga Hrvatske, koji je ionako već krajem 2013. i početkom 2014. godine pao na nivo ispod investicijskog, pa je Hrvatska trenutno među tri najlošije pozicionirane zemlje EU po kreditnom rejtingu, prenosi Seebiz.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana