ATINA, 24. juna (Tanjug) - Ako grčka vlada pristane da porez na dodatu vrednost za hotele i gastronomsku branšu bude 23 odsto to će biti "kraj grčkog turizma", rekao je za Dojče vele (Deutsće Welle) predsednik Udruženja grčkih turističkih preduzeća (SETE) Andreas Andreadis.
On smatra da bi tako visok porez Grčku stavio u podređen položaj u odnosu na konkurentske zemlje jer je kod njih taj porez mnogo manji - Turska osam odsto, Italija, Španija i Francuska deset, Kipar devet procenata.
"Trinaest odsto, koliko je grčka vlada predlagala u svom prvobitnom planu koji je predstavila najmodavcima, bio je maksimum onoga što grčki turizam može da izdvoji za porez", kaže Andreadis.
Šef SETE ne razume zašto Evropska unija, Evropska centralna banka i MMF insistiraju na porezu na dodatu vrednost od 23 odsto, jer je turizam je, kako je rekao, jedina privredna grana u Grčkoj koja generiše prihode i rast.
"Čemu koristi povećanje poreza kada on ne može da se ubere", upitao je Andreadis.
Novi reformski paket grčke vlade ne nailazi na oduševljenje ni među ostalim grčkim privrednicima, jer strahuju od novih stečaja, navedeno je u tekstu.
Apel koji su nedavno grčka privredna udruženja uputila premijeru Aleksisu Ciprasu bio je gotovo dramatičan. Poručili su mu neka postigne dogovor s zajmodavcima i okonča Ćravnotežu užasa".
Udruženja su ga preventivno upozorila da ne podiže poreze i ne uvodi nova davanja. To bi se, rekli su, negativno odrazilo na firme, zaposlenja i privredu generalno.
Prema novim reformskim predlozima grčke vlade, predviđeno je, između ostalog, povećanje poreza na dobit preduzeća za tri odsto, odnosno sa 26 na 29 odsto, dok na godišnju dobit od preko 500 miliona evra, vlada u Atini namerava da uvede posebnu stopu od dodatnih 12 odsto.
Porez na dodatu vrednost za kafiće, restorane i hotele takođe bi trebalo da bude povećan na 23 odsto. I kolikogod da su se grčki preduzetnici radovali sporazumu s najmodavcima, toliko su sada razočarani reformskim planovima svoje vlade, piše Dojče vele.
Ostavi komentar