Tekst objavljen: 26.05.2015 2:31        


BEOGRAD, 11. maja (Tanjug) - Zemlje regiona moraju više da saradjuju i razmenjuju podatke da bi sprečile pojavu poplava i uspešnije upravljale rizikom od vremenskih nepogoda, rečeno je danas na ekonomsko-ekološkom forumu u organizaciji OEBS-a. Imajući u vidu surove vremenske uslove i klimatske promene, jedino efikasno sredstvo u upravljanju i smanjenju rizika od poplava je sinergija regionalnih kapaciteta, rekao je danas drž

Regionalnom saradnjom do sprečavanja poplava

BEOGRAD, 11. maja (Tanjug) - Zemlje regiona moraju više da saradjuju i razmenjuju podatke da bi sprečile pojavu poplava i uspešnije upravljale rizikom od vremenskih nepogoda, rečeno je danas na ekonomsko-ekološkom forumu u organizaciji OEBS-a.
Imajući u vidu surove vremenske uslove i klimatske promene, jedino efikasno sredstvo u upravljanju i smanjenju rizika od poplava je sinergija regionalnih kapaciteta, rekao je danas državni sekretar ministarstva unutrašnjih poslova Aleksandar Nikolić, na skupu "Upravljanje vodenim resursima u regionu OEBS-a poboljšanje bezbednosti i stabilnosti kroz saradnju".
On je istakao da tačne i adekvatno dozirane informacije o opasnostima, gubicima i rizicima od katastrofa imaju suštinski značaj u smanjenju rizika od prirodnih nepogoda, kao što su prošlogodišnje majske poplave koje su pogodile Srbiju, BIH i Hrvatsku.
Srbija, kako je istakao, osim kapaciteta MUP-a i regionalnog Humanitarnog centra u Nišu, uspostavlja i civilnu zaštitu na lokalnom nivou, a najveći problem opština da preduzmu preventivne mere predstavlja nedostatak novca.
Srbija se prošle godine suočila sa vanrednom situacijom zbog poplava bez presedana u svojoj istoriji, a angažovanje jedinica civilne zaštite i spasavanja je bilo na visini zadatka, blagovremeno i efikasno, rekao je on i dodao da to nije bilo dovoljno za samostalno rešenje problema, jer je pomoć stigla iz 14 zemlja, sa 22 spasilačka tima sa ukupno oko 600 članova.
Srbija je, podsetio je, potpisala niz protokola sa susednim zemljama sa ciljem unapredjenja regionalne koordinacije i saradnje u zajedničkom praćenju, razmeni informacija i obuci u prevenciji prirodnih nepogoda, a naša zemlja usvaja i standarde i radi na unapredjenju sistema za rano upozorenje i na primeni evropskih standarda u toj oblasti.
Predstavnici OSCE-a su ukazali na značaj regionalne prekogranične saradnje u prevenciji od poplava jer vodni resursi prelaze nacionalne granice i podsetili na prošlogodišnju izvarednu saradnju zemlja regiona u brobi protiv poplava.
Predsednik Medjunarodne komisije za zaštitu dunavskog basena Dražen Kurečić istakao je da je cilj skupa razmena iskustava zemlja regiona radi prevencije od poplava.
On je naglasio da je potrebno realizovati zajednički projekat hidroloških prognoza, razviti nove metode i unaprediti sistem ranog upozorenja da bi se sprečile prirodne nepogode.
Na skupu je ukazano na značaj podizanja svesti i učešća javnosti u prevenciji i borbi protiv prirodnih katasrofa.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana