LONDON, 12. juna (Tanjug) - Sa tržišta akcija zemalja u usponu je za nedelju dana, zaključno sa sredom 10. juna, zabeležen najveći odliv sredstava od kako je počela finansijska krize 2008. Do odliva je došlo u vreme kada se investitori pripremaju za moguće podizanje kamatnih stopa u SAD, prvo u gotovo deset godina.
Investitori su sa berzi država u usponu za nedelju dana povukli 9,27 milijardi dolara neto, od čega 7,9 milijardi sa azijskih berzi, navodi konsultantska kuća EPFR, a prenosi Rojters.
U Kini je evidentiran najveći nedeljni odliv u istoriji, kako u dolarima (7,12 milijardi), tako i po obimu deonica (2,14 odsto), navodi banka "Morgan Stenli". Od toga se čak 5,1 milijarda dolara odnosi na jedan investicioni fond, pokazuju podaci "Banke Amerike Meril Linč" (BAML).
Na globalnom nivou, 12 milijardi dolara neto odlilo se sa tržišta akcija i obveznica i to je prva ovogodišnja nedelja u kojoj su oba tržišta zabeležila odliv sredstava, navodi BAML, dodajući da se najveći deo odliva sredstava povezuje sa očekivanjem da će američka centralna banka u septembru podići kamatne stope.
Odliv 5,9 milijardi dolara sa globalnih tržišta obveznica najveći je nedeljni odliv u poslednjih 18 meseci. Ukoliko se takav trend nastavi, globalna tržišta državnih dužničkih hartija mogla bi da zabeleže najveći godišnji gubitak na povratu sredstava od 1994, kada je američka Uprava federalnih rezervi pokrenula ciklus monetarnog stezanja kojim su kamatne stope postepeno dizane sa tri na šest odsto, navodi BAML.
Ostavi komentar