MADRID, 15. oktobra (Tanjug) - Španski naftni div Repsol saopštio je danas će prodati imovinu vrednu šest milijardi evra (6,8 milijardi dolara) i smanjiti kapitalnu potrošnju tokom narednih pet godina pošto pokušava zaštiti dividende investitora.
Ova globalna kompanija je navela da realizaciju njenog novog petogodišnjeg strateškog plana "garantuje Repsolova snaga i sposobnost da stvara vrednost čak i sa niskim cenama nafte", prenosi agencija AFP.
"Fleksibilnost, snaga i prilagodljivost imovinskog portfelja omogućiće Repsolu da pristupi prodaji 6,2 milijardi evra nestrateške imovine i da smanji troškove za 38 odsto, bez promene profila kompanije", navodi se u sapštenju.
Repsol je povećao prihode od proizvodnje nafte i naftnih prerađevina ove godine kupovinom kanadske energetske kompanije Talisman, koju je integrisao u svoj sistem u maju.
Cene sirove nafte padaju od prošle godine, ali je Repsol to kompenzovao podizanjem svoje prerađivačke marže.
Firma je u sredu procenila da će njena neto dobit opasti na između 1,25 milijardi i 1,5 milijardi evra, "s obzirom na trenutnu ''klimu'' niskih cena sirove nafte".
To znači, kako navodi francuska agencija, da će dobit biti manja za preko 22 odsto od profita prijavljenog za 2014. godinu koji je iznosio 1,61 milijardi evra.
Ostavi komentar