Tekst objavljen: 25.09.2015 14:57        


Privreda Sjedinjenih Američkih Država je u drugom kvartalu porasla više od prvobitno procenjenog, zahvaljujući snažnoj domaćoj potrošnji i investicijama, saopštilo je danas američko ministarstvo trgovine. 

SAD: Revidiran rast BDP-a za drugi kvartal na 3,9 odsto

Bruto domaći proizvod (BDP) SAD porastao je u periodu april-jun za 3,9 odsto, što je više u odnosu na prethodno procenjeni rast od 3,7 odsto, prenosi agencija Rojters, i dodaje da je reč o drugoj reviziji rasta BDP-a za isti kvartal.

Rast domaće potrošnje, koja čini više od dve trećine ekonomske aktivnosti u SAD, revidiran je naviše, na 3,6 sa 3,1 odsto procenjenih u avgustu, a čemu je, kako navodi Rojters, doprineo jeftiniji benzin. Osim toga, nerezidencijalne investicije su u tom kvartalu porasle za 4,1 odsto, navodi se u saopštenju ministarstva.

Podaci o rastu BDP-a za drugi kvartal su znatno bolji u odnosu na anemičan rast od 0,6 odsto iz prvog kvartala kada je privreda SAD bila pogođena oštrom zimom, prenosi američka agencija AP.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana