BEOGRAD, 26. oktobra (Tanjug) - Srbija treba da postane član EU, jer će to koristiti privredama evropskih zemalja u borbi protiv nelegalne trgovine i krijumačarenja, izjavio je danas u Beogradu direktor istraživačkog centra "Transkrajm" koji se bavi prekograničnim kriminalom Ernesto Savona.
"EU ima interes da Srbija uđe u Uniju, jer se veliki tokovi trgovine odvijaju preko Srbije i to biti dobro za privredu evropskih zemalja", rekao je Savona na regionalnoj konferenciji "Sledeća runda u borbi protiv sive ekonomije", u organizaciji Američke privredne komore.
Savona je kazao da je balkanska ruta veoma značajna za međunarodni kriminal, a naročito trgovinu drogom koja ide od Avganistana ka zemljama Zapadne Evrope.
Savona je naglasio da EU ima jedinstvene propise i da upravo zbog tog problema Srbiju treba što pre da uključi u svoje redove.
"Treba raditi na prevenciji koja smanjuju prostor za korupciju i kriminal, nije dovoljno ljude strpati u zatvor", rekao je Savona Tanjug.
On je poručio da je, ukoliko EU želi da reši problem nelegalne trgovine i sive ekonomije u celoj Evropi, potrebno da i sve evropske zemlje budu na istom nivou.
"Problem je što se ne shvata da je veći intres EU da primi Srbiju, nego da ona postane njen član", naglasio je taj međunarodni stručnjak.
Na primer falsifikovane cigarete idu iz Kine preko Grčke i Srbije u Evropu, dodao je on.
Savona kaže da je, na primer, utaja poreza krivično delo, pa zarada ide kriminalcima, a ne državi, kao i da su manji javni prihod, manje radnih mesta.
"Novac se pere ulaganjem u legalnu ekonomiju i kada se to desi ne možete da razlikujete da li taj novac zakonito ili nezakonito stečen. Takođe, nezakonita trgovina utiče na BDP svake zemlje", naglasio je on.
Savona je poručio da trba da se smanje "rupe u zakonu" da ne bi "ribe kroz njih pobegle", ali da to, nažalost, nije prioritet državnih organa nijedne zemlje, pa se mnogo novca se uliva u džepove kriminalaca.
Ostavi komentar