Tekst objavljen: 14.05.2015 11:45        


MOSKVA, 29. aprila (Tanjug) - Neto profit ruskog gasnog giganta Gasproma je prošle godine bio sedmostruko manji u odnosu na 2013. godinu, zbog ekonomskih sankcija uvedenih Rusiji i zbog devalvacije rublje. Gasprom, koji je pre samo nekoliko godina bio najprofitabilnija kompanija na svetu, ostvario je u 2014. godini neto profit od 159 milijardi rubalja (2,8 milijardi evra) u poredjenju sa profitom od 1,14 biliona rubalja (20 milijardi evra

Sedmostruko manji godišnji profit Gasproma

MOSKVA, 29. aprila (Tanjug) - Neto profit ruskog gasnog giganta Gasproma je prošle godine bio sedmostruko manji u odnosu na 2013. godinu, zbog ekonomskih sankcija uvedenih Rusiji i zbog devalvacije rublje.
Gasprom, koji je pre samo nekoliko godina bio najprofitabilnija kompanija na svetu, ostvario je u 2014. godini neto profit od 159 milijardi rubalja (2,8 milijardi evra) u poredjenju sa profitom od 1,14 biliona rubalja (20 milijardi evra po aktuelnom deviznom kursu) iz 2013. godine, navodi se u godišnjem izveštaju kompanije.
Analitičari koji su učestvovali u anketi njujorške agencije "Blumberg" očekivali su znatno viši profit Gasproma od 665 milijardi rubalja, prenosi agencija Frans pres..
Ovakvi rezultati su, prema njihovom mišljenju, posledica slabije tražnje u Evropi, koja je najveće izvozno tržište Gasproma, ali i činjenice da su evropski kupci iskoristili gas iz sopstvenih skladišta čekajući da se pad cena nafte odrazi na ugovore o snabdevanju gasom.
Prepolovljena vrednost rublje je, prema tvrdnjama analitičara, pomogla obaranju kapitalnih troškova Gasproma i podizanju prihoda, dok je po osnovu slobodnog novčanog toka kompanija generisala 654 milijarde rubalja, za 90 odsto više u odnosu na 2013. godinu.
Posle objavljivanja poslovnih rezultata, akcije Gasproma su na Moskovskoj berzi porasle jedan odsto na 154,33 rublje.
Na umanjenje zarade Gasproma je uticao i spor izmedju Rusije i Ukrajine oko cena gasa, a kompanija je takodje morala da izdvoji 313 milijardi rubalja za pokrivanje potencijalnih budućih gubitaka, što je četiri puta više u odnosu na 2013. godinu.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana